| sanda45 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai bun film al tuturor timpurilor?
Iar alaturi de exemplificare scrieti si motivul alegerii!

15 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Cred că A Clockwork Orange.
În general nu-mi plac filmele dramatice, mă deprimă, dar A Clockwork Orange e mai mult decât o dramă. Mi se pare fantastic aspectul oamenilor, modul în care se comportau pare atât de sălbatic, elementele decorative din casele lor, atâta lipsă de inhibiţii, atât de tipic Kubrick. Trebuie să menţionez că Stanley Kubrick e regizorul meu preferat şi în general filmele lui mi se par fantastice.
Revenind la A Clockwork Orange, îmi plac filmele disturbing, iar ăsta e peste limită. Începutul, înainte ca Alex să intre în închisoare, mi se pare extrem de reprezentativ, dar mai reprezentative ca scenele în care i se aplică 'tratamentul' de disciplinare lui Alex, nu există, e pur şi simplu sick şi-mi place, dar îmi pare rău de el.
Un alt motiv pentru care am ales filmul ăsta e Alex. Mi se pare un personaj foarte bine conturat, actorul e unul bine ales, iar personalitatea lui e absolut perfectă pentru film.
Aş fi vrut totuşi să văd o continuare, nu mă-mpac prea bine cu sfârşiturile vagi.

| manumyman a răspuns:

Filmele Rocky (1, 2,3, 4,5, 6) pentru ca:
1)joaca sylvester stallone->film badass
2)are o tona de lectii de viata
3)uneori parca tu esti in pielea personajului, traiesti emotia
4)adauga si sportul, antrenamentul
5)povestea e pur si simplu INCREDIBILA
6)coloana sonora e minunata (mai ales cand castiga rocky big grin)
7)6 filme in care intelegi povestea unui om ce stia ce este ambitia, devotamentul
as putea continua da ma opresc.

| manumyman a răspuns (pentru manumyman):

Nu am plans niciodata la titanic si l-am vazut de vreo 3 ori, da in partea 6 din rocky eram inlacrimat pe tot parcursul filmului, si eu nu plang la filme

| OnuOnulică a răspuns:

Titanic.
De ce?
Pentru ca nu a existat om sa nu planga la filmu ala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Dupa parerea mea cred ca The King's Speech(Discursul regelui).
Te pup!

| Zoey112 a răspuns:

Titanic pentru ca e clasic si emotionant desi nu am plans la el. mi se pare frumoasa povestea happy

| MonnicaM a răspuns:

Eu cred ca filmele despre holocaust, m-au atras intotdeauna.De ce? Pentru ca ai ocazia sa vezi realitatea cruda de atunci.happy

| sanda45 explică (pentru MonnicaM):

Excelente gusturi!

| MonnicaM a răspuns (pentru sanda45):

hee hee Merci!

| CarlaHecox a răspuns:

Nu ma pot decide intre Little Women si Edward Scissorhands.Pe mine astea m-au impresionat cel mai mult, pentru ca m-au pus pe ganduri si m-au facut sa plang.
Povestile lor sunt diferite, pentru ca Little Women e mai realistic, iar Ed.Scissorhands e un film fantezist, creeat de cunoscutul Tim Burton, dar ambele sunt emotionante si inteligent creeate.
Au actori buni (in Little Women joaca Winona Ryder, Kristen Dunst si Christian Bale, iar in Ed.Scissorhands Johnny Depp si Winona Ryder) care joaca foarte bine si sunt foarte credibili.
Nu stiu,mie pur si simplu MI-AU PLACUT.
Dar aceste doua filme, doar daca iti plac cele de dragoste/drama.
Horror-ul meu preferat e The Lady in Black (cu actorul din Harry Potter), dar si The Hills have eyes, pentru ca ambele m-au bagat in sperieti, mai ales primul :-s

| sanda45 explică (pentru CarlaHecox):

Iti respect alegerile desi pentru cel mai bun film al tuturor timpurilor mi se par putin deplasate alegerile cand exista filme marca Cary Grant, Clark Gable, Robert DeNiro, Marlon Brando...nu ma refer la faptul ca Depp nu e bun, e fabulos dar Daniel Radcliffe? e deplasat...

| CarlaHecox a răspuns (pentru sanda45):

Am citit gresit intrebarea.
Credeam ca trebuie sa spunem care sunt filmele noastre preferate.***...

| sanda45 explică:

Pentru FUNDA care este cel mai bun? Indiciu:E cu si despre mafie.