| dianaaa9 a întrebat:

Ce film imi recomandati facut dupa romane de dragoste renumite? Filmul poate fi nou din ultimii ani..nu are importanta, doar povestea sa fie romance. Am vazut "La rascruce de vanturi", "Pe aripile vantului", "Jane Eyre". Altele ce mai recomandati? Fundaa big grin

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Bram Stocker's Dracula
Water for Elephants (2011) - Inspirat din romanul scris de Sara Gruen.
Tess (1979) - Ecranizare a romanului " Tess of the d'Urbervilles", de Thomas Hardy.
Twilight - Ecranizare a cartii "Twilight", scrisa de de Stephenie Meyer.
Memoirs of a Geisha (2005) - Ecranizare dupa cartea scrisa de Arthur Golden.
Eat Pray Love (2010) - Film adaptat după memoriile scrise de Elizabeth Gilbert
Love in the Time of Cholera (2007) - Ecranizare a cartii scrise de Gabriel Garcia Marquez.
Out of Africa (1985) - Ecranizare dupa un roman scris de Karen Blixen.
Quo Vadis (1951) - ecranizare a romanului lui Henry Sienkiewicz
Breakfast at Tiffany's (1961) - Ecranizare dupa "Breakfast at Tiffany's", de Truman Capote.
Love Story (1970) - de Erich Segal
Il gattopardo (1963) - dupa cartea scrisa de Jean Andre Fieschi
The Time Traveler's Wife (2009) - după romanul The Time Traveler’s Wife al lui Audrey Niffenegger.
One Day (2011) - dupa romanul lui David Nicholls
The English Patient (1996) - Film realizat dupa romanul lui Michael Ondaatje.
Doctor Zhivago (1965) - Ecranizare dupa cartea lui Boris Pasternak.
The Reader (2008) - este inspirat din romanul lui Bernhard Schlink
Funda?big grin

9 răspunsuri:
| Voluntar a răspuns:

Mandrie si prejudecata, e foarte fain. E super tare!big grin

| Voluntar a răspuns (pentru Voluntar):

Aaa, da, uite aici si un link de unde poti vedea filmul: http://www.topvideohd.com/......romana/.:D Sper sa-ti placa.

| faramatania a răspuns:

Love Story (1970)
The Blue Lagoon (1980)
Love In The Time Of Cholera (2007)
Sense And Sensibility (1995)
Rebecca (1940)
Ultima Noapte de Dragoste, Întâia Noapte de Razboi (1979)
The Painted Veil (2006)

| Criterion a răspuns:

Incearca The Great Gatsby(2013).E superb. Rating aici: http://www.imdb.com/title/tt1343092/
Astept funda.

| floaredecolt03 a răspuns:

Filmul *Tess. Tess este o ecranizare de exceptie a romanului cu acelasi nume. filmul *Emma. *Doamna Bovary *anna karenina. * contele de monte cristo. * Mizerabilii.
filme noi de dragoste dar nu cred ca sunt realizate dupa romane dar mie imi plac *fools rush in(graba strica treaba). *the other end of the line si *leap year funda?happy

| liliforever2012 a răspuns:

Buna! eu zic sa incerci Romeo si Julieta FUNDITA? pls :*

| dianaaa9 explică (pentru liliforever2012):

Am uitat sa-l mentionez, dar l-am vazut acu' ceva timp. E superb! Multumesc oricum!

| Yulica7 a răspuns:

Anna Karenina - este un film ercent din 2012 si ti-l recomand din toate inima. Eu nu prea mai stiu filme facute dupa romane de dragoste celebre...dar alt filme realizate dupa romane celebre ar putea fi Mizerabilii. sper sa te fi ajutat big grin