| tal4556 a întrebat:

Ce ii zicea lupul scufitei rosii cand era deghizat in bunica si scufita il întreba "bunico de ce ai... asa de..."?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Scufita rosie:
– Bunico, de ce ai ochi asa mari?
– Bunico, de ce ai urechi asa mari?
– Bunico, de ce ai dinti asa mari?
Bunica:
– Hai gata, ca ma enervezi. Pune lupa aia pe masa si cara-te la mama ta!" :))

Povestea originala:
"Scufiţa Roşie se apropie atunci de pat şi dădu perdelele la o parte. Bunicuţa stătea întinsă în pat, cu scufia trasă peste ochi, şi avea o înfăţişare atât de ciudată, încât fetiţa întrebă:
- Vai, bunicuţo, da' de ce ai urechi atât de mari?
- Ca să te pot auzi mai bine.
- Vai, bunicuţo, da' de ce ai ochi atât de mari?
- Ca să te pot vedea mai bine.
- Vai, bunicuţo, da' de ce ai mâini atât de mari?
- Ca să te pot apuca mai bine.
- Da', bunicuţo, de ce ai o coşcogeamite gura?
- Ca să te pot înghiţi mai bine."

sursa: http://www.universdecopil.ro/scufita-rosie-de-fratii-grimm.html

0 răspunsuri:
Întrebări recente