| GolopențaAdrian a întrebat:

Ce parere aveti de filmul:Calatorie spre centrul pamantului (1959) bazat pe romanul lui Jules Verne? Dar de romanele acestui scriitor si filmele care s-au facut apoi tot pe baza lor?

3 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Nici măcar filmul din 1959 nu respectă întru totul cartea, sunt cel puțin zece adaptări (filme, animații, miniserii) ale romanului și absolut nici unul nu respectă scenariul din carte, mai ales în ceea ce privește personajele. Sunt foarte puține cărțile lui Jules Verne în care apare ca personaj o femeie așa că scenariștii au considerat că era nevoie de niște sex-appeal și au introdus un personaj feminin în fiecare adaptare a cărții. Și asta e valabil pentru toate filmele făcute după cărțile lui.
Așa că mai bine citești cărțile. Printre cele mai interesante sunt Copiii căpitanului Grant, Doi ani de vacanță, Căpitan la 15 ani, Cinci săptămâni în balon, Insula misterioasă, 20.000 de leghe sub mări, Uimitoarea aventură a misiunii Barsac, Ocolul Pămîntului în 80 de zile (sau cel puțin astea mi-au plăcut mie)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest scriitor a fost un vizionar. Ceea ce și-a imaginat el cu mintea lui, submarinul modern, călătoria spre lună, și altele au devenit realități și din motivul că romanele lui au impresionat și înflăcărat mințile a generații întregi de copii, tineri. Astfel a fost și un educator, un deschizător de drumuiri, rar, neobișnuit și prin aceasta foarte valoros pentru toată omenirea. prin ceea ce a scris.

| GolopențaAdrian explică (pentru sadrian46):

De aia vrea sa vad si din filme ca par interesante si cred ca si cartile sunt capodopere