| dulcika21 a întrebat:

Dintre harry potter si Twilight care va place mai mult si de ce?

Răspuns Câştigător
| Myuu a răspuns:

Twilight.De ce? Ca e de 10 000 de ori mai bun (cartile) decat HP.Sunt cele mai tari filme si carti, iar daca fanii Hp sunt orbi si au nevoie de ochelari ca fundul borcanelor e problema lor.Hai bai fani Hp dati "stupid" si "nefolositor"ca ma doare fix in cot. Disneyisthebest daca eu nu te-am putut convinge sa iti tii gura acasa si sa nu mai insulti Twilight ma voi comporta la fel ca tine.Vezi iti place? Fan J.Biberon,Hp,Disney si Hannah Banana.Ca filmele adevarate nu-s de tine, stai acolo la desenele tale pana te satura de ele, daca vreodata te saturii sa le vezi.Foarte super intrebarea si inca ceva eu voi fii fan HP la pastele cailor adica NICIODATA.

| HermioneLove a răspuns (pentru Myuu):

Buna twilighto! laughing) Singura care habar-n-are ce este frumos cu adevarat esti chiar tu...scuza-ma ca-ti zic...toantohee hee)

41 răspunsuri:
| AnnaMariaaa a răspuns:

Twilightlove struck

Răspuns utilizator avertizat
| thegreatgatsby a răspuns:

Harry Potter imi place.Nu poti sa compari HP cu Twilight! Dar daca tu vrei, hai sa iti spun 41 motive de ce HP e mai bun decat Twilight. In primul rand sa nu uitam de premii.Twilight nu a fost nominalizat la niciun Academy Award(ce rusine)pe cand HP are 7 nominalizari.HP este pe cale sa devina cel mai rapid vandut bestseller din lume. 300 milioane de copii.
JK Rowling este mult mai buna decat Stephanie Mayer. JK era o mama singura cand a inceput sa scrie seria de carti ca sa castiga bani, asta mi se pare mai normal decat Steph care e o sotie moderna cu sot care scrie despre fanteziile ei sexuale cu o noapte inainte. JK a donat tot ce a castigat la caritate.
Copertele cartilor HP sunt mult mai interesante.HP nu are vampiri care sclipesc.HP are fani care macar stiu sa scrie.In fiecare coment pe care l-am vazut de la un Twilight fan ei scriu numai in caps si insulta pe oricine A INDRAZNIT sa se ia de vampirul lor iubit.Nu o sa vezi fani HP care se comporta ca cei Thw. JK nu e atat de aroganta incat sa-si compare cartile cu altele de succes...Steph isi compara cartile cu Romeo Si Julieta. LOL pai macar cartea aia nu avea un final fericit. a fost o morala la sfarsit.Filmele HP sunt mult mai bune ca Thw(si sunt si mai multe). Pe imdb HP are mai multa popularitate ca Thw (si aia de acolo sunt profesionisti deci stiu despre ce vorbesc). Actorii din HP sunt mult mai buni.Numele personajelor sunt mai bune... JK a facut cercetari si i-a luat 15 ani sa scrie cartile in timp ce scumpa de Steph a scris prima carte in 6 luni(si e un dezastru intr-adevar), profesorul Snape din HP numai cand ii auzi numele te sperii, timp de 7 ani a lucrat sub indrumarea lui Dumbledore si i-a facut viata la scoala lui Harry un calvar si toata lumea il credea un devorator al mortii pana cand in ultima carte iti dai seama ca el de fapt il proteja pe harry, ca a fost indragostit de maicasa, Luna Lovegood este o ciudata si chiar si numele ei este bizar si Voldemort chiar si numele lui te sperie.
Limbajul magic din HP-e foarte fascinant.
Avada Kadevra-blestemul din HP care te omoara instantaneu, cum sa nu-ti trezeasca interesul asa ceva?
Fanii HP sunt mai dedicati-cartile Thw au aparut la un interval scurt in timp ce HP au aparut la o disntanta de 1-2 ani si sunt 7 la numar.Deci trebuie sa fii on fan dedicat sa stai 10 ani sa astepti ultima carte ca sa vezi cum se termina aventura.
Premierele filmelor-HP a avut mai mult succes in prima zi.
HP n-are fane de 13 ani obsedate.Am auzit de pitice de 7 ani care l-au rugat pe Robert P. sa le muste de gat oh go on. HP are fani de toate varstele, cartile au un limbaj pe care si copiii si adultii si batranii il inteleg.Pana si maicamea a citit cartile si i-a placut, Thw e citit numai de adolescente cu hormonii la creier.
HP e mai original, in timp ce chestia cu vampirii a fost facuta de sute de ori oh go on lumea e HP e incredibila, JK a construit toata lumea asta de la cap la coada, vrajitorii au propriile lor sporturi, masinarii, trupe de rock. Steph ce a facut? i-a pus pe aia doi intr-un orasel mic care exista in realitate si etc. JK a creat totul.Multa lume s-a plictisit de vampiri. In HP mereu se intampla ceva, chiar si lucrule nesemnificative, toate se aduna pe parcursul anilor si formeaza povestea, in Thw nu se intampla nimic, sunt vreo 200 pagini in care ei nu fac nimic decat sa se uite unul la altul si isi zic ca se iubesc

| thegreatgatsby a răspuns:

@Deeutza03 tu nu ti-ai spus parerea, tu ne-ai judecat/l-ai judecat pe harry.
o parere este sa spui "nu-mi place harry potter", dar tu ai insultat.

| thegreatgatsby a răspuns:

OMG! Ce s-a intamplat cu comentariul meu :O? De ce s-a oprit la "si isi zic ca se iubesc "? Am scris mult mai mult!
Luasem motivele de aici http://www.youtube.com/watch?v=XtlkuqshThc dar TPU nu mi-a postat raspunsul complet :(

| thegreatgatsby a răspuns:

@Deeutza03 pacat ca nu vrei sa citesti cartile HP, sunt mai potrivite pentru tine decat Twilight...pentru oricine de fapt tongue Ar trebui sa citesti Harry Potter. Poate o sa inveti si tu ceva.Pa.

| Aero a răspuns:

Pentru cei care au vazut/citit atat seria HP cat si Twilight atunci ar trebui sa fie evident ce serie e mai buna calitativ din mai multe puncte de vedere(autorul romanelor, stilul de a scrie, actori, soundtrack, regie, scenariu, efecte speciale, buget, incasari, premii, etc.). Lasam la o parte fanii...
Comentand doar despre subiect...HP sta mai bine. Intruneste mai multe teme. Plus ca tema iubirii ce apare in HP mai rar e mult mai calitativa decat oboseala de dragoste din Twilight ce apare tot timpul. De asemenea opiniile criticilor de literatura si de film sunt in favoarea HP.
Eu am vazut/citit filmele/cartile din ambele serii. Concluzie: HP>>Twilight.

| Aero a răspuns:

Criticule, ia da un search pe scribd.com dupa cartile Harry Potter, fa-ti timp si citeste-le apoi vino si spune din nou asta: "in Twilight gasesti si dragoste, si thriller, suspans pe cand in Harry Potter nu prea gasesti asa ceva! ". Poate iti vei da seama mai tarziu ce ineptii ai spus adineauri.

| Aero a răspuns:

Nu-mi vine sa cred ca fetita asta dulcika21 pune o intrebare pentru fani Twilight. I-ai dat fundita lui Deeutza03. Pai ti-a adus cumva argumente? Pana la urma eu nu zic de fundite... dar de exemplu eu, Fancycake si mai ales i love my purple ninja ti-am adus argumente cat mai solide, logice. Dar pana la urma urmareai altceva.
Rusine, ca promovezi asemenea opinii precum a Deeutzei003(adevarata chioara de aici)!

| Aero a răspuns:

Deeutza03, din cauza unor oameni ignoranti/nepasatori ca tine si cu mintea ingusta, gandirea primitiva, si nu in ultimul rand, incuiata, din cauza acestora, Romania merge asa bine!

| Aero a răspuns:

Beautifulkiss, puii de troll au acces pe site de abia de la 11 ani! Dar mersi ca mi-ai scris corect numele, apreciez asta...macar atata respect.

| Myuu a răspuns:

Eu nu sunt chioara si nu am tanjit dupa fundita, daca imi place mai mult Twilight decat HP e vreo problema? Mie nu imi place HP si mi-am spus parerea e nevoie cumva de argumente ca sa imi pot spune opinia? Fiecare cu parerea lui si punc!

| Myuu a răspuns:

Hai mai lasa-ma! Si DisneyIsTheBest insulta Twilight si nimenii nu ii comenteaza. Ce ai tu cu mine? daca nu imi place HP e vreo problema? Mie imi place Twilight si nu am nevoie de argumente ca sa stiu ca pentru mine e mult mai bun Twilight decat HP.Si nu sunt oarba! daca nu vreau sa ma uit la HP si nici sa citesc cartilele e problema mea nu a ta.

P. S.:Nici nu am nevoie sa fiu un fan Harry Potter, mie nu mia palcut HP, nu imi place si nu o sa imi placa niciodata. Punct! Insulata-ma cat vrei tu, fama in toate felurile, caci cum am spus nu imi pasa de parerea unui fan Harry Potter.

| Myuu a răspuns:

Imi cer scuze daca vam judecat sau jignit nu a fost cu intentie.

| Myuu a răspuns:

Eu nu sunt cu mintea ingusta ba din potriva.Imi pare rau daca v-am facut "orbii"nu am vrut sa provoc o cearta imensa, daca pot spune asa.

| kattya96 a răspuns:

Urasc intrebarile de genu asta...insa fie am sa raspund.
In primul rand Nini sa stii ca ai o exprimare dezgustatoare, si cine a scirs mai jos ( pentru. ca am citit toate comentariile) are dreptate ca fanii Twilight sunt mai "nesi" ca cei HP.
Nu ai dreptu' sa-i jignesti nici pe restul' : JB sau ce ai mai scris tu pe acolo.
Imi place Harry Potter si nu o sa dau argumente pentru ca s-au dat destule printre care si cele pe care doream eu sa le scriu.
Nu vreau sa judec, pentru ca am vazut doar filmele Twilight nu am citit cartile, pur si simplu nu am vrut. De aceea nu pot sa ma bag, insa cele din HP nu numai ca le-am citit ci si le-am trait. Inca o data are dreptate persoana care a scris ca fiecare element si actiune din HP este strans legata de continuarea aventurii.(ceea ce nu cred ca se intampla si in Twilight, deoarece din cate am citit, consider ca J. K. Rowlling a dovedit ca este o scriitoare foarte talentata, nu multi au acest dar). Practic ma fascineaza modul in care au fost scrie cartile, si ma fascineaza si filmele care au fost foarte bine construite.
Chiar daca Twilight a luat avans considerabil si l-a intrecut pe Harry Potter anul acesta la niste premii EMA MTv, chiar daca fanii lor sunt cam obsedati si restul, eu tot cred ca Harry Potter are clasa.
Insa imi pare rau ca exista competitie intre acestea 2, sunt niste povesti extraordinare, insa NU VA DATI CU PAREREA DACA NU ATI CITIT AMBELE CARTI (daca ati facut-o fie puteti sa argumentati cum doriti).

| Psihiatra a răspuns:

Lord of the rings!laughing

| Aleeeeeeee a răspuns:

Niciunu laughing

| Black_Cherry a răspuns:

Amandoua :X

| Onutzyk a răspuns:

K marea majoritate, Twilight... adica nu prea imi plac SF-urile. Si, orik is fan Twilight!

Răspuns utilizator avertizat
| cinnamon a răspuns:

Hai ma straight face ziceti ca nu va place HP pentru ca e sf. Da twilight ce pisici e? straight face

| Gicone a răspuns:

Harry Potter! Are mai mult farmec si este mai popular!

| R9kitty a răspuns:

Niciunullaughing

| Shinen a răspuns:

Pffai! "Stupid" si "nefolositor" pentru cei cu Twilight din partea fanilor Harry Potter rolling eyes. Twilight e mai fainwinking.

| ellysees3004 a răspuns:

Poate as fi raspuns twilight daca nu s-ar fi ecranizat seria. filmele nu au facut decat sa imi strice parerea despre carti, care apropo sunt f reusite. Actorii joaca penibil, ingrozitor si exagereaza cu mimica. in schimb seria harry potter este excelenta din toate punctele de vedere... iar ecanizarea este pe masura. in plus povestea este originala, spre deosebire de seria amurg a carei autoare a avut de unde se inspira ( au mai fost publicate romane care mergeau pe aceiasi idee cu mult inainte ca mayer sa se fi apucat de scris ). nu ma intelegeti gresit, imi plac la nebunie cartile din seria amurg, dar sunt de parere ca harry potter merita mai mult decat twilight

| katrin7727 a răspuns:

Twilight e mai romantica mai ...nu stiu n-am cuvinte iar harry potter e tipic sf fara suparare chiar daca alti au alte pareri amandoua as faine dar de mie mi-a placut mai mult twilight