| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva filme psihologice care explica cauzele homosexualitatii? Fara pornografii si fara mistouri va rog frumos, promit funda.

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu nu prea am vazut filme care explica cauzele aparitiei homosexualitatii (desi am vazut putine), iar tie mai mult ti-ar trebui un fel de documentar, nici ceva biografic.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Bine am crezut ca sunt filme in care sunt doctori, psihologi care explica cauzele s-au e din nastere.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Este bine că ai vrut să vezi astfel de filme, ca să afli realitatea. Genele transmise de părinți influențează ~25% orientarea copilului, așa s-a aflat recent. Deci, nu te naști cu o anumită orientarewinking.

| Apokales a răspuns:

Am mai discutat asta in trecut pe TPU. Cauzele sunt genetice, desi indentitatea sexuala se afla mai tarziu.

https://www.tpu.ro/......a-natural/

Acestea sunt cateva concluzii extrase din dezbatere:

- homosexualitatea este cauzata in primul rand de gene, prea putin de psihic, cat si mai putin de mediu.
- propaganda LGBT este una agresiva
- adoptiile sunt un lucru benefic in randul parintilor cu acelasi sex pentru ca creeaza o armonie in casa, fata de doi parinti hetero, dar care se cearta zi de zi
- homosexualitatea este relativ nenaturala, dar si anormala, din punct de vedere biologic blocheaza functia de reproducere a individului
- stiinta nu are nici un motiv pentru a remedia aceasta problema de natura genetica si nici indivizii in cauza
- biserica, si aici sper sa nu imi iau mult hate, are o atitudine conservatoare si respinge acest curent si nu tolereaza propaganda LGBT. Biserica are rolul de a conserva traditiile si obiceiurile
- educatia sexuala ar trebui sa existe in scoli, cat si acasa. Copiii ar trebui sa traga singuri concluziile, in mod cat mai obiectiv.

N-ai sa gasesti filme, poate documentare, dar nu stiu de ele sau daca chiar exista.

| SG1995 a răspuns (pentru Apokales):

"Adopțiile sunt un lucru benefic in randul parintilor cu acelasi sex pentru ca creeaza o armonie in casa, fata de doi parinti hetero, dar care se cearta zi de zi."
Chestia asta e un fals argument, se merge pe principiul că între persoanele gay nu sunt conflicte, lucru total fals.

| Apokales a răspuns (pentru SG1995):

Si ce fel de conflicte sunt? Se bat intre ei sau ce? Si daca este asa, nu poate intervenii legea asa cum ar trebui sa o faca si in cazul heterosexualilor?

| aumih16 a răspuns:

Sunt da putine!

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

BTS pe Youtube.