| Deaad a întrebat:

Recomandati-mi si mie niste anime-uri in afara de Death Note ca pe ala l-am vazut,oarecum, si Naruto.

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Te apuci si tu de anime?
Pai asta e lista mea, dai in jos si gasesti acolo o gramada, ai de unde alege.

https://myanimelist.net/animelist/AnimeLover6051?status=7

Sper ca raspunsul meu ti-a fost de folos, acum scuza-ma, dar trebuie sa continui Fairy Tail.

| Deaad explică (pentru Mayhem666):

Si care au fost cele mai bune 3 anime-uri pe care le-ai vazut vreodata?
Hai sa pun 5, ca tu te-ai uitat la sute.
laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Ah, e prea greu. Pot sa iti fac un top50 sau top60, dar 5 este imposibil sa fac. E ca si cum m-ai pune sa rezist 3 zile fara sa ma uit la anime sau sa citesc manga, sau sa ma uit la AMV-uri, cu alte cuvnte, sa nu mai am 3 zile legatura cu nimic ce inseamna anime si manga. Adica imi ceri imposibilul. Pai anime-urile care au notele 10, 9 si 8 sunt cele care trebuiesc vazute, mai ales cele cu nota 10. Le gasesti acolo in lista. Cele care nu au o nota, sunt cele pe care inca nu le-am vazut, si cele pe care inca nu le-am terminat de vazut complet.

25 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Ce influente a avut AnimeLover aici pe site.

| Deaad explică (pentru Drimmero):

De fapt, recent, m-am uitat la mai multe filme horror japoneze si mi-au facut pofta de chestii japoneze.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Ati innebunit cu Japonia asta, e cu adevarat o tara tare ciudata care atrage curiozitatea, dar e mult prea dubioasa,, cu toate ca are o cultura de nota 10.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Stiu, nu? laughing
Ore wa koko ni kami desu.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

M-ai injurat?

| Deaad explică (pentru Mayhem666):

Ok,tu te uiti online, ti le piratezi sau iti cumperi anime-urile?
Da-mi un site bun de vazut online.
De exemplu Another.
Sau sa mi-l piratez mai bine?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Ma uit online la anime.
Cel mai bun site este kissanime.ru, le gasesti subtitrate in engleza, sau dublate in engleza, si nu iti trebuie cont, ca sa le vezi, poti sa te uiti si fara sa ai cont facut, eu asa ma uit la ele, uite asta e site-ul http://kissanime.ru/

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, ce am scris inseamna "eu pe aici sunt un zeu". Cam asa s-ar traduce.

| Deaad explică (pentru Mayhem666):

Mersi mult.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

N-ai pentru ce happy si multumesc pentru funda.

| Deaad explică (pentru Mayhem666):

Am terminat de vazut Another.
Chestiile astea dau dependenta vad. laughing

Cred ca imi dezvolt o noua pasiune cu anime-urile astea si cu Japonia.
La inceput nu le suportam dar vad ca sunt foarte bine facute si atractive.
Japonezii chiar se pricep la multe.Cand vine vorba de anime-uri, le fac in asa fel incat sa nu te dezlipesti de ele.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Stiu sentimentul, nici mie nu imi placeau inainte, credeam ca sunt copilaresti, dar dupa ce am vazut unul, am mai vrut sa vad mai multe, iar acum deja am terminat de vazut 217, si mai am alte 10 pe care le vad momentan, si mai am alte 82 pe care planuiesc sa le vad. Le am pe toate trecute pe MAL-MyAnimeList. Asta e conul meu in caz ca vrei sa stii https://myanimelist.net/profile/AnimeLover6051

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Apropo, iti mai recomand unul, se numeste Corpse Party, si cred ca dupa denumire iti dai seama cu ce este. Multe cadavre, mult sange, mutilari si alte chestii.
Uite aici un videoclip, ca sa vezi cam cum este
https://www.youtube.com/watch?v=jySwmkd1k4g&t=3s

| Deaad explică (pentru Mayhem666):

Da,fix acum cand iti raspund m-am uitat la primul episod.
Nu mi se pare cine stie ce asta.
Probabil pentru ca am vazut o tona de filme horror si foarte rar ma impresioneaza ceva in genul asta.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Probabil. Si eu am vazut zeci, daca nu cumva peste 100 de filme horror, asa ca nu ma mai impresioneaza asa de mult. Sa stii ca exista si filme cu oameni reali facute dupa anime-ul original. M-am uitat intr-o seara la Another, dar nu e exact ca anime-ul, unele secvente care apar in anime, au fost scoase in film. Daca vrei sa te uiti la astfel de filme, si la multe altele, gasesti pe KissAsian. Orange mai e un anime fain, la fel si filmul. E cam drama, eu am cam plans la ala, dar merita vazut, mie mi se pare un anime de nota 10.

| Clorox a răspuns:

Bleach, akame ga kill, Re:Zero, Tokyo Ghoul.

| CreepyCrow a răspuns:

Merita si Shiki

| Skippy223 a răspuns:

Psycho Pass, Tokyo Ghoul, Sword Ard Online(foarte popular, dar dupa mine este un anime bun), Neon Genesis Evangelion, Ergo Proxy (foarte bun anime, recomand personal), One Piece.
Si cel mai popular pe IMDB e Fullmetal Alchemist: Brotherhood. Eu personal nu am urmarit seria Fullmetal alchemist, sincer nu prea sunt cu anime-urile eu; dar daca gasesc ceva bun, atunci ma uit.

| HandaSei a răspuns:

Uite aici lista mea ( https://myanimelist.net/animelist/Handa-Sei ) și profil ( https://myanimelist.net/profile/Handa-Sei ), le am pe toate notate, iar eu unul zic că orice am notat cu minim 8 de pe acolo, categoric merită cel puțin încercat! ^.^

Dar așa să-ți fac o scurtă listă cam cu ce ți-aș recomanda eu pentru început, cam așa ar suna:

- Rainbow: Nisha Rokubou no Shichinin
- Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
- No Game No Life
- Seriile Fate | 2 sezoane din "Fate/Zero" și urmate de încă 2 din "Fate/stay night: Unlimited Blade Works"
- Baccano!
- One Punch Man
- Shingeki no Kyojin | Nume alternativ "Attack on Titan"
- Boku dake ga Inai Machi
- Akatsuki no Yona
- Ao no Exorcist
- Sword Art Online
- Steins; Gate

Am văzut pin comentarii că ești fan horror, ei bine în cazul ăsta trebuie să vezi neapărat anime-urile următoare!

- Shinsekai yori
- Shiki
- Monster
Eventual și "Tokyo Ghoul", eu unul nu-s chiar un fan al seriei, dar este totuși ok și este unul din cele mai cunoscute anime-uri, deci da, merită încercat și ăsta! ^.^

În cazul în care îți plac seriile lungi, având în vedere că ai pomenit ceva de Naruto pe acolo, ei bine eu unul îți recomand următoarele!

- Hunter x Hunter (2011) | 148 de episoade
- Beelzebub | 60 de episoade
- One Piece | Început în anul 1999 și care continuă chiar și în prezent, a ajuns la 780 de episoade momentan, chiar este destul de interesant și oarecum extrem de clasic, eu unul îl recomand și pe ăsta! happy

Iar în final uite și câteva filme anime pur și simplu superbe! ^.^

- Paprika
- Colorful
- Howl no Ugoku Shiro
- Summer Wars
- Karigurashi no Arrietty
- Omoide no Marnie

Și ar mai fi multe, dar am să mă limitez la atât...

Acestea ar fi un start destul de bun! Am pus în general cam cele care au fost ceva mai Mainstream la vremea lor, dar să-mi fi plăcut și mie mult, pentru că de regulă cam astea care sunt extrem de populare atrag pe începători să le vadă, sunt anime-urile cu acel gen de suspans care nu te lasă până nu-l vezi pe tot... ^.^
De menționat că nu am pus cam nimic prea siropos (romance), asta pentru că știu că nu toți sunt interesați de el... :/
Eu unul sunt deschis cam la orice gen, iar anime-ul meu preferat este un romance/drama "Shigatsu wa Kimi no Uso", pe care ți l-aș recomanda cu mare încredere, dar asta doar dacă agreezi genul! ^.^

Vizionare plăcută, iar dacă e să-ți faci un cont pe MAL, poți să-mi dai add și mai vorbim pe acolo! happy

| Deaad explică (pentru HandaSei):

Mersi pentru raspuns!

| Gabriel9707 a răspuns:

Pai daca vrei anime-uri ceva mai lungi ti-as recomanda:

Bleach
Hunter x Hunter
One Piece

Daca vrei mai scurte de ca. 20-24:

Assassination classroom
Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor
Btoom
Ao no exorcist
Deadman Wonderland
Nanatsu no Taizai
One punch man
Shingeki no Kyojin
Sword Art Online
Tokyo Ghoul
Zettai Karen Children: The Unlimited - Hyoubu Kyousuke

| Afroditlove a răspuns:

Inuyasha, Vampire Knight, Amnesia, Bleach

| 324B21 a răspuns:

Attack on Titan e cel mai bun pe care l-am vazut. Nu este inca complet, dar unul dintre cele ma bune.

Daca ti-a placut Death Note, ti-ar putea sa-ti placa Tokyo Ghoul, sau Corpse Party.

Dintr-o alta perspectiva, ai putea sa te uiti la Avatar The Last Airbender, nu este japonez, dar este un clasic (diferit de celelalte, mai copilaresc dar na, poate iti place, si apoi poate the uiti la the sequel - Legend of Korra).