| ionut931 a întrebat:

Requiem for a dream este filmul pe care vreau sa-l urmaresc,insa nu inteleg pe deplin ce inseamna requiem,am inteles ca este un fel de imn,compozitie muzicala in memoria celor decedati insa nu pare sa aiba nici o legatura in contextul, titlul dat.

Nu am citit vreo introducere sau rezumatul filmului pentru ca imi place sa fiu surprins, poate totusi ca de acolo as fi putut intelege semnificatia cuvantului.
Va rog sa ma ajutati cu traducerea cuvantului requiem din titlul filmului.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Recviemul este o slujba de ingropaciune, in amintirea unui decedat. In titlul dat de tine este vorba despre o slujba/imn in onoarea unui vis mort. Nu am vazut filmul, dar am citit cartea si asta este marea idee: ca si visele, ca si oamenii mor si dupa ele raman oameni goi care isi plang cumva visele moarte.

3 răspunsuri:
| CrazyRat a răspuns:

Requiem for a dream = Slujba/Rugaciune pentru un vis.
Mai repede zic eu ca se refera la "Rugaciune" in sensul ca se roaga sa aiba un vis anume. Spre exemplu ai un vis, te trezesti din el si te pui la loc sa dormi in speranta/dorinta de a iti continua visul.

| ionut931 explică (pentru CrazyRat):

Multumesc pentru raspuns big grin

| CrazyRat a răspuns (pentru ionut931):

Pentru putin, oricand.