| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu si eu cum pun un film pe DVD.Am subtitrarea am filmu dar nu stiu cum sa le pun, si vreau sa mi-l citeasca DVD de la televizor... FUNDA+VOT.Este vorba despre filmul Dead Silence si cine l-a vazut sa-mi zica un pic cum este...

Răspuns Câştigător
| RoyDupuis a răspuns:

Pentru ca il trage pe dvd in formatul care este acum... este posibil ca dvd player-ul sa nu recunoasca acest dormat, sau sa nu recunoasca subtitrarea! Stiu ce vorbesc, am experienta!
Si daca il trage pe dvd cu Nero, in alt format decat MPEG-2 / Vob / Video-ts (cum vreti sa-l numiti), trebuie sa urmeze urmatorii pasi:
1- deschizi Nero
2- selectezi sus "dvd"
3- selectezi "Data"
4 - "make data dvd"
5- incarci filmul si subtitrarea
6 - next
7 - denumesti dvd-ul
8 - mai departe te descurci laughing... Burn... etc laughing

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

:)) :)) :)) :))
"4. apoi la DVD video files", n-ai inteles nimic 4Andu!
Filmul pe care il are nu este fisier DVD video ( adica mpeg-2/ video ts /vob), este... probabil format avi si cu subtitrare separata. Ceea ce ai explicat tu este corect, si asa trebuie facut, insa trebuie sa converteasca filmul in format MPEG-2! Sau sa-l descarce de pe net direct in acest format (DVD). Si foarte importanteste ca filmul in mpeg-2 sa nu depaseasca 4, 36 GB, pentru ca altfel nu-i permite tragerea pe discul DVD (chiar daca discul DVD are 4, 7 GB).
Recomand sa-l descarce de pe net direct in formatul pentru dvd player! Si apoi sa-l traga pe dvd cu Nero.
Pentru convertire, recomand programul DVDVideoSoft Free Studio, se poate descarca de aici:
http://www.dvdvideosoft.com/free-dvd-video-software.htm
Videotutorial cu prezentarea programului in limba romana, aici:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| 4Andu a răspuns:

Nu conteaza filmul, tot ce trebuie sa faci e sa ai un DVD Verbatim de preferat (sunt celel mai bune) de 4.7 GB -> il bagi in pc asta a fost 1.
2. deschizi nero express
3. te duci la video/pitures category
4. apoi la DVD video files
5. apoi dreapta sus ai ADD, selectezi filmul si dai next next next de cate ori iti apare apoi BURN
sper ca te-am ajutat
p.s: funda?