| Gaură_Gosmin_2000 a întrebat:

Salutare tuturor! Am vazut pe TV cam acum o luna un serial sau film (nu stiu sigur ce era) dar se apropia mai mult de un serial. Problema este ca nu stiu cum se numeste. Va voi da cateva detalii poate ca cineva s-a uitat. Din momentul in care am inceput sa urmaresc filmul (nu de la inceput) am inteles ca s-a intamplat ceva rau (sau se va intampla) cu Terra. Erau cativa oameni (vreo 15) care calatoreau in spatiu cu o naveta spatiala avansata, destul de mare in cautare de planete care sa le ofere hrana si alte resurse valoroase. La un moment dat, ei observa pe radar o planeta noua, necunoscuta pe care nu o vazusera cu cateva zile in urma cand trecusera tot prin acel loc din Calea Lactee. Ca si cum acea planeta fusese creata in cateva zile. Pleaca de pe nava-mama spre acea planeta in jur de 7-8 oameni printre care si doua femei, am impresia, apoi cand ajung incep sa colecteze apa dintr-un rau sa vada daca e potabila, sa caute fructe. Peste putin timp, una dintre fete spuine prietenei ei ca e gravida si ca vrea sa ramana pe planeta. Au loc niste certuri, apoi pana cand suna comandatul de pe nava mama si raspunde seful expeditiei din mini-naveta (cred ca era iubitul fetei insarcinate), iar acesta ii spune ca trebuie a se intoarca inapoi, baiatul in explica ca sunt oameni care nu mai vor sa se intoarca, printre care si el. Au loc discutii intre ei in legatura cu adaposturile, cu clima. Am uitat sa precizez ca era in mijlocul unor dealuri un fel de turn care parea sa fie construit de extraterestrii, iar cativa dintre ei se intrebau daca nu cuumva planeta a fost construita de acestia. Chiar vreau sa aflu cum se cheama filmul/serialul acesta, mi s-a parut interesant. Rog pe cei carora li se par familiare lucrurile povestite de mine sa vina cu un raspuns. Stiu ca am scris cam mult, am vrut sa ma fac inteles pe deplin happy. Va multumesc pentru atentie. Sa aveti o zi buna!

Răspuns Câştigător
| Andreiii19 a răspuns:

Este serial pe AXN, se numeste Poarta Stelara: Univers

| Gaură_Gosmin_2000 explică (pentru Andreiii19):

Asta-i, ma! Merci fain Andrei si voua, celorlalti care ati raspuns. Trebuie sa ma uit zilele astea la el.

4 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

E cumva "The 100"?
Nu l-am vazut, dar mi-a povestit cineva despre el, si pare sa se potriveasca descrierii tale.

| ion1731 a răspuns:

Cunosc mai multe seriale pe tematica extraterestrilor cum ar fi :extant, dark mater, andromeda, star trec, putea sa fi fost si starwars- sunt 7 filme ( nu stiu precis).Dar daca stii postul tv si ora ( aproximativ)cind a rulat serialul cauti programul tv la acest post si in felul asta gesesti ce-ti trebuie.Eu de exemplu cind ma uit la vreun film imi dau seama cind a fost filmat, iar daca nu-i vad denumirea atunci tin minte regizorul- data viitoare asa sa faci happy

| SwizZ a răspuns:

Caută pe internet Terra Nova.
Dacă este acest serial, o să fii dezamăgit, dar s-au oprit după primul sezon, nu o să mai continuie.