| Eugeniusu a întrebat:

Vreau un top 3 filme anime bune. Nu vreau serii anime sau filme din serii.
Si vreau sa va intreb daca Boruto merita urmarit, sau e pentru copii mici?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Spirited Away
Mononoke-hime
Laputa: Castle in the Sky / Secret World of Arrietty / Kimi no Na wa (oricare merita, sunt din genuri diferite si nu ma pot decide)

Boruto e un film apoi un anime (serie) inceputa ca o continuare a seriei Naruto Shippuden. Naruto Shippuden e continuare de la Naruto (seria originala).
Naruto e bun, Shippuden merita doar pentru lupte si in general poveste dar are multe fillere (episoade repetitive, in plus) iar Boruto e mai rau decat Shippuden, personal as zice ca nu merita dar daca vrei doar sa vezi superputeri si lupte nu ar fi foarte rau dar da e cam de copii (oarecum, adica se poate si mai rau).

| Eugeniusu explică (pentru TheRealFantasy):

Si un anime bun mi-ai putea recomanda, o serie?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Eugeniusu):

Cel mai probabil, dar daca mi-ai spune si un gen ar fi mult mai usor.

Un sci-fi dramatic (are chiar si romance) foarte bun este Steins; Gate.
Death Note e un thriller/psihologic/politist foarte bun.
La horror depinde, horror cu tortura care sa te sensibilizeze ar fi "Corpse Party Tortured Souls" (desi e scurt), daca vrei unul care sa aiba si un plot foarte bun atunci ai "Elfen Lied" (unul din cele mai bune anime-uri vazute sincer), daca vrei si cu romantism extremist si suspans mult ar fi "Mirai Nikki/Future Diary".
Daca vrei doar romance atunci incearca Akagami no Shirayuki-hime sau Spice and Wolf, desi sunt destul de incete anime-urile si s-ar putea sa te plictisesti uneori dar merita per total.
Daca vrei cu bataie ar fi Hunter x Hunter (cel din 2011 e foarte bun), Naruto/Naruto Shippuden laughing sau Dragon Ball Z. Notabile ar fi si Yu yu hakusho, One Piece, Fairy Tail si Soul Eater.
Daca vrei un anime cu batai si fan service (tipe dezbracate dar nu ca intr-un hentai) ar fi Fairy Tail, Kill la Kill si Gurren Lagann.
Un ecchi bun este Highschool DxD.
Josei: Nana sau Chihayafuru.
Yaoi presupun ca nu vrei sa vezi, hentai-uri nu prea stiu, daca ai alte genuri in minte poate stiu sa iti zic anime-uri dar astea sunt majoritatea genurilor... sper ca am ajutat. big grin

5 răspunsuri:
| Lykan a răspuns:

Kimi no Nawa
Koe no katachi
Hotarubi no mori e
Wolf children
Sword of a stranger
The girl who leapt through time
The boy and the beast
(Intreaba-ma daca vrej detalii)

| Gabriel9707 a răspuns:

Eu nu m-am prea uitat la filme anime, dar am vazut doar unul. Momentan acesta este pe locul doi pe Myanimelist, si eu personal ti-l recomand.

https://myanimelist.net/anime/32281/Kimi_no_Na_wa

| sasaomulsubtire a răspuns:

1.Yu Yu Hakusho;
2.Captain Tsubasa;
3.Blood+++.