| LowWw a întrebat:

1)Cum pot sa imi invat cainele sa mearga LA PAS
e cane corso de 5 luni, mentionez ca il am doar de o saptamana si ceva si tot incerc sa il fac sa mearga la pas dar el tot vrea sa ma trage dupa el si atunci se sufoca si nu imi place!
2) cum il fac sa nu ma mai muste, cum sa il dezvat de acest obicei? are legutura cu cresterea dintilor? ar trebui sa ii cumpar ceva? ce?
3)Cum il invat sa nu mai alerge dupa alti caini, pentru ca atunci cand vede sau simte un alt caine incearca sa mearga la ell...nu il las pentru ca e in in lesa dar tot se smuceste.
ce as putea sa fac?
dau funda la cel mai bun raspns su raspuns folositor daca mai primesc si alte raspunsuri folositoare!

Răspuns Câştigător
| Saveryo a răspuns:

Ignora orice mesaj anterior sunt crescator de Cane Corso si dresajul este unu aparte:
1. Cainele te va asculta pentru ca o va face din placere, altfel nu o va face deloc.
2. Ai rabdare si spune-i comenzile cu un ton impunator, nu il recompensa cu mancare mangaie-l si spune-i Bravo si numele lui.
3. Nu-l inva "la pas" ci Pas...trebuie comanda scurta si la subiect.
4. Cand dai comanda misca lesa, smuceste-o dar nu tare sa nu il sperii.
Daca vrei, iti dau zeci de detalii intra la id: chio_boss .....iti voi arata toti cainii mei si un clip cu caini dresati de mine!
Succes!

5 răspunsuri:
| ﭿTroubledSoul a răspuns:

1.Cumpara-i o zgarda din metal cu tepi pentru dresaj si tine-l din scurt in lesa.
2. Orice caine se joaca cu coltii, dar cumpara-i un os de plastic sau o jucarie sau mingi de tenis si da-i-o lui.
3.Cam greu, dar cu o zgarda de metal cu tepi ar trebui sa te ajute, pentru ca nu o sa se mai smuceasca.

| LowWw explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Hmm, nu stiu ce sa zic, prima data am vrut sa ii iau zgarda cu tepi si mi s-a spus ca daca ii pun zgarda cu tepi o sa ii cada parul de la gat si o sa se raneasca in zona gatuluisad

| LowWw explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Hmmm, am auzit ca aceste zgarzi nu sunt bune deoarece ii irita in zona gatului si o sa inceapa sa le cada parul din aceasta zonasad

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru LowWw):

Zgarzile astea au varf rotunjit si invelit in cauciuc pentru fiecare tep, uite un articol http://www.e-pets.ro/articole/dresaj-mersul-la-pas

| Aida89 a răspuns:

In primul rand cauta pe net dog whisperer(cezar si cainii). Sau pe nat geo. O sa aflii multe lucruri interesante. Cauta si pe wikipedia sau un site de specialitate trasaturile rasei. La 5 luni inca are obiceiul de a roade, cumpara-i ceva de cauciuc si oase speciale. Iar pentru tras in lesa trebuie sa il inveti sa fie atent la tine. Poti face asta prin: il strigi, se uita la tine-il recompensezi cu o bobita/bucatica de salam. E incomod la inceput, dar va stii ca atunci cand il strigi el trebuie sa iti acorde tie atentie. De asemenea invata-l termenii " stai" si "pas". Succes.