| Dyex a întrebat:

Ahhhh, nu mai pot... gata imi e de ajuns. Cum sa imi fac cainele sa faca afara?(este amstaff si are doua luni) vreau sa imi spuneti din propria experienta. Oare nu ies destul de des cu el afara? ies dimineata si seara si de obicei cand ma intorc in casa face in casa...

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Incepator in cresterea animalelor, sari direct la amstaff. bravo. la 2 ani te mananca :)). intri pe youtube, ca nu pica manutele si dai search...hmm traducem in engleza "cum sa fac cainele sa faca afara" iese cam "dog peeing in house" mai pe scurt. dai un rahat de search pe youtube si uite https://www.youtube.com/results?search_query=dog+peeing+in+house

greu rau nu?

| Dyex explică (pentru JohnnyBi):

rolling on the floor) eh nu ma mananca el acuma... mai tarziu dar acu cred ca il mananc eu pe el...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dyex):

Joaca-te tu...eu am avut multi caucazieni la viata mea. unii mai calmi, altii mai recalcitranti. momentan mai am doar unul si asta este sarit de pe fix. prima saptamana cand l-am adus era prieten cu toti care intrau in curte. joaca si distractie. in a2a saptamana mi i-a muscat pe toti. si nu ma refer la joaca, bagat dinti, lasat gaura in piele. a rupt sarma de la padoc, a rupt lesa, mi-a scos tija de la locul de joaca din pamant. si toate astea pana la 7 luni. cand dezvolta gena dominanta pe la 12-18 luni face ravagii. in sensul ca va incerca sa stabileasca pozitia sa in haita, si daca nu esti pregatita sa devii masculul alfa, cainele va fi. si ajungi din stapan in persoana acceptata. cainii de talie mare ori au STAPAN ori sunt ei stapanii. nu exista familie, parteneri de joaca decat aparent

| Dyex explică (pentru JohnnyBi):

Dar sa stii ca nu ma ajuta cu nimic videoclipurile alea

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dyex):

Stii prin cate videoclipuri am trecut eu sa il fac pe catelul meu sa sada? sa mearga la pas? si alte comenzi? sa se duca singur la padoc? cred ca peste 300 de filmulete. ia si vezi, mai cauta cu engleza ceva asemanator, cauta si pe google, documenteaza-te. ai vrut caine, ai vrut responsabilitate. fie ca se traduce prin rahateala in casa sau prin cautat ca nebunul, este responsabilitatea ta sa te documentezi. cautand, incet, incet te vei apropia de ce cauti tu, vazand 20 de video-uri vei gasi metoda ta de a face un lucru. eu din 30 de filmulete cu mersul la pas vazute, din fiecare 2 cuvinte, propria mea metoda de a-l invata. aia e

6 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Daca stai la casa lasa-l afara. Cand am avut caine si a facut caca in casa, mama l-a bagat cu nasu acololaughing de atunci nu a mai facut.

| z0rel a răspuns:

El este mic, trebuie sa il scoti afara dupa fiecare masa, joaca si cand se trezeste.Si atunci cand vezi ca isi cauta locul ii spui ca nu e voie pe un ton ferm.El pe la 4 luni o sa inceapa sa se abtina. FUNDA?