| pupyfan17 a întrebat:

Ajutor! Vreau un animal de companie dar exista cateva probleme: eu locuiesc la bloc la etajul 2 si parintii mei nici nu vor sa auda de un caine in apartament nu pentru ca va face mizerie ci pentru ca va fi chica chinuit si eu merg la scoala si nu am timp sa il plimb. Asa ca m-am gandit la o pisicuta pentru ca asi tine-o pe balcon cat e micuta tare ca la maturitate sa ii dau drumul in timpul zilei si sa se intoarca seara la mine acasa sau la un loc unde sa o astept la o ora gen 21. Dar ei nu vor o pisica pentru ca de pe balcon intra in casa chiar daca tin usa inchisa si ar mai fii o problema, eu am deja un hamster si o sa il manance. Apropo am primit un hamste acum 2 luni, e un hamster pitic. La inceput credeam ca o sa fie amazant sa am unul si ca o sa fie prietenos dar e antipatic rau si cand vreau sa ma joc cu el ma musca asa ca nu imi placesad. Chiar vreau alt animal de companie mai prietenos. Va rog ajutati-ma. Dau funda primului care vine cu un raspuns cat de serios nu asa la unul care scrie "nu o sa iti cumpere niciodata alt animal asa ca las-o balta handicapat-o"

Răspuns Câştigător
| pilaf a răspuns:

Să încercăm din altă perspectivă. Dacă nu-ți plac părinții pentru că-s severi, îți cumperi alții? Nu cred... Mai bine ai încerca să te împrietenești cu hamsterul pe care îl ai acum. Dă-i bucățele de morcov, stafide, atrage-l de partea ta. Am avut și u hamsteri, erau mai sălbatici la început, dar se obișnuiesc cu tine dacă nu ești repezită și ai puțină răbdare cu ei. Gndește-te că un hamster te vede foarte mare, și se sperie (e normal).

Numai după ce încerci să te împrietenești cu el câteva luni și nu reușești abia atunci te poți gândi la un alt animăluț de companie.

Ce se va întâmpla cu hamsterul dacă totuși te hotărăști să ai alt animal?

| pupyfan17 explică (pentru pilaf):

MUltumesc foarte mult pentru raspunsul tau pilaf. Chiar m-a ajutat.

| pilaf a răspuns (pentru pupyfan17):

Mă bucur sincer. Cred că și hamsterul se bucură happy

7 răspunsuri:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Poti sa iei un papagal vorbitor pentru ca e tare amuzant sau pana la urma poti sa iei o pisicuta mica si jucausa care e invatata la litiera si poti sa o inveti tu sa nu manance hamsterul sau sa pui hamsterul undeva si sa inchizi usa, dar daca vrei sa iasa afara poti iesi tu cu ea prin fata blocului sau prin parc

| pupyfan17 explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau pilaf. Chiar m-a ajutat.

| pupyfan17 explică:

Multumesc foarte mult pentru raspunsul tau pilaf. Chiar m-ai ajutat.

| TeoReo a răspuns:

Eu am avut multe animale,printre care si un hamster, eu as zice sa iti cumperi o testoasa pentru ca nu te va deranja cu nimic si nu va face zgomot, la capitolul pesti nu pot sa spun ca sunt usor de crescut si intretinut, iar daca te incanta idea unui papagal, mai bine nu pentru ca o sa auzi batai de aripi si ciripituri mai mereu.De porcusorul de guineea nu stiu nimic dar am auzit ca miroase urat su face mizerie multa.
Mult noroc la gasirea unui animalut!

| pupyfan17 explică (pentru TeoReo):

Multumesc TeoReo pentru raspunsul tau