| NicollNikkyKv a întrebat:

Ajuutorrr pisica mea are o capuse pe cap ii destul de mare. acum voi incerca sa o scot
dar am nevoie urgent de nsite sfaturi!

daca va ramane capul acolo va fi o problema nu-i asa?
ce sa fac ajutorr metionez ca cabinetul e inchis crying(

da funda ~!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai făcut ceea ce trebuie. Altădată, dacă nu ai spirt, poți pune un tampon de vată cu altceva puternic mirositor: parfum, oțet, dizolvant pentru lac de unghii etc. Ții câteva minute, așa cum ai și făcut, apoi scoți încet căpușa folosind o pensetă. Să ai în casă Baneocin pudră. E ieftin și e bine să dai imediat pe orice zgârietură sau coș, e un puternic dezinfectant. Îi pui un pic și la pisică, pe locul unde a fost înfiptă căpușa.
Ca să stai fără teamă de purici și căpușe, cumpără de la farmacia veterinară sau de la cabinetul doctorului veterinar, un spray împotriva acestor paraziți externi. Se dă o dată pe săptămână și nu mai ai griji!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ O să-ți placă!

7 răspunsuri:
| ĄĿiŒ a răspuns:

Mai intai ia-o usor si asigura-te ca e vorba de capuse;)Acum incearca sa aplici ceea ce scrie aici;)E un site destul de bun, chiar daca e "adoptii caini" e la fel si in cazul pisicilor;)
http://www.adoptiicaini.ro/cum-indepartam-corect-capusele/

| NicollNikkyKv explică (pentru ĄĿiŒ):

Va multumesc tuturor de sfaturi.
dar eu i-am pus spirt acolo am tinut vre 5 minute si so mai indepartat iar apoi am smulso cu mana si am scos-o, sper. pentru ca acolo unde a fost capusa are o gaura cum a stat capusa si m-am uitat bine si nu i-a ramas capul.

Multumesc incodata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicollNikkyKv):

Ai făcut ceea ce trebuie. Altădată, dacă nu ai spirt, poți pune un tampon de vată cu altceva puternic mirositor: parfum, oțet, dizolvant pentru lac de unghii etc. Ții câteva minute, așa cum ai și făcut, apoi scoți încet căpușa folosind o pensetă. Să ai în casă Baneocin pudră. E ieftin și e bine să dai imediat pe orice zgârietură sau coș, e un puternic dezinfectant. Îi pui un pic și la pisică, pe locul unde a fost înfiptă căpușa.
Ca să stai fără teamă de purici și căpușe, cumpără de la farmacia veterinară sau de la cabinetul doctorului veterinar, un spray împotriva acestor paraziți externi. Se dă o dată pe săptămână și nu mai ai griji!
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ O să-ți placă!

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Problema mare este ceva mic ca si cum mananca chinezii cam asa scoti ca si eu am auzit firar cam uitat oricum o va opera cand e deschis daca a intrat in corp...dar in mult timp (cam 1 luna 1luna si ceva) va muri pisica grabestete, bafta, norocdar speed asta stiu ca e la oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miine dimineata urgent la cabinet. Sigur se va rupe. Si, s-ar putea sa mai aiba si sa se mute pe oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa i-o scotii fara nici-o grije...toate animalele au asa ceva si nu li se intampla nimik.Decat la oameni e necesara interventia spitalului... daca e capul acolo eu nu cred ca e ceva.Ca doar nu poate sa mai suga capusa sange cand are doar capul nu? daca nu vrei varianta mea atunci asteapta pana se deschide cabinetul big grin. Sper ca te-am ajutat

| Agachi_Cristina_1995 a răspuns:

Buna! poti sa iti bagi in maini o pereche de manusi si sa ii scoti tu singur capusa altfel ii poate suge sangele!

| redmari108 a răspuns:

O doamne iti dai seama ca poate muri de la capusa dul repede la orice veterinar