| anonim_4396 a întrebat:

Am o pisica (femela), are 4 luni. Și de aproximativ 2 luni o am la mine. Primele 2 săptămâni a fost cuminte. Acuma a început sa sare la picioare sa ma muste și sa ma zgârie. E tratata bine, are mâncare, litiera și ii ofer atenție. Doamna de la care am adoptat-o mi-a spus după 2 săptămâni când era deja la mine ca mama ei e sălbatică si ea o crescut la țară, ea aici sta la bloc închisă în casa. Nu știu ce sa mai fac deja. Sunt deja disperata de comportamentul ei. Nu am avut niciodată pisica sa se comporte asa. M-am gândit sa ii mai iau o pisica (motan) tot 4 luni, poate își va schimba comportamentul. De dat nu vreau ca mi-e frica sa nu ajungă în strada. Păreri va rog.

3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Cand sare sa te muste sau zgarie o face in joaca sau agresiv? Daca e din joaca cel mai probabil nu isi da seama ca te doare, cand face asa spui tare "au" si pleci. Cumpara jucarii de tip laser sau baghete, sa te joci tu cu ea sa isi consume energia si sa isi satisfaca instinctul de vanatoare.

| Cristian21111 a răspuns (pentru Eireann):

Sare asa dintr-o data și ma musca. I-am luat. Praf le face. Uneori se uita și se încoarda la mine și sare. Nu știu ce apucături are

| hacktek a răspuns:

I-ai oferit prea multă atenţie. Dă-i câte una la fund, cu un ziar făcut sul. Se va linişti odată cu înaintarea în vârstă. Ar trebui scoasă afară, la curte, unde ar putea să îşi consume energia.