| HappyCandy a întrebat:

Am auzit ca uneori pisica isi maninca puii, e adevarat, daca da din ce cauze?

Răspuns Câştigător
| Bya132 a răspuns:

Nu. Uneori motanul. Însă dacă cumva puiul a stat prea mult în brațele cuiva, poate să fi fost mușcat de către pisică pentru că nu îi mai recunoaște drept puiul ei.
Dintr-un răspuns al tău la o altă întrebare tot postată de tine, am dedus faptul că puiul a fost găsit happy
Mă bucur pentru tine!

Pa, pa!

13 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Nu, nu-i mananca, dar de omorat e posibil sa-i omoare daca-i atinge vreun om.

| Alexandra_Aly_1995 a răspuns (pentru ΔH):

Ba da, fix azi de dimineata am gasit pisica mancand puii

| BruneTTe a răspuns:

Am auzit si eu. Stiu sigur ca e legat de faptul ca omul ii atinge [ pe pui ] cand sunt inca foarte mici. Pisica nu vrea ca puii sa miroasa a om sa zic asa si nu ii mai alapteaza. Si asa mor singuri. Cu mancatu`. tot din cauza asta din cate am inteleshee hee

| TheLastDancer15 a răspuns:

laughing e adevarat ce spui acolo.
cand simte dusmanul [ un up sau alte animale care mananca pisici] scapa de-o grija, si decat ca puii sa fie mancati de alte animale, mama isi mananca puii... tare, nu? laughing

| MissDi a răspuns:

Nu si mananca.ii omoara.deaoarece daca cand sunt foarte mikci adica inainte sa le iasa ochi pune candva mana pe el ii omoare prin muscat finca nu mai crede ca sunt copii ei. sper ca tia folosit raspunsul meu.pa si succes

| Rurix a răspuns:

Poate că se nasc bolnavi, dar să ştii că eu am pisică şi a născut, nu şi-a mâncat puii._.
Uite acilea că te ajută. http://www.propac.ro/index.php?do=sfat_detalii&id=13

| Furti a răspuns:

Pai ori ii este foame ori are un sentiment ca nu poate sa ii creasca cam asa cred nu prea stiu nu m-am documentat...

| PokeEdy a răspuns:

Nu si-i mananca.Eu cred doar pisicile flamande sa rapeasca un pui sal manance dar pisoiul sa fi mare si pui foarte mic nu familia intre ea. dai funda trg?

| 0Denis0 a răspuns:

Imi pare rau sa va dezamagesc dar se poate intampla. Azi am experimentat asta. Cazul poate fi ori puiul e bolnav sau altceva dar si pisica isi poate omora puii nu numai motanul.

| yoooo1990 a răspuns:

Nu,pisica nu isi va manca nici o data puii ei.doar motanul ii omoara, ppt a nu ii lua locul, nu stiu sigur de ce face acest lucru.

| eu_8219 a răspuns:

Isi mananca puii deoarece ii e foame

| Rux_Z_Ruxandra_1990 a răspuns (pentru eu_8219):

Dar tu iti mananci copiii cand ti.e foame, proasta/ul pamantului!?!

| kiddu_1888 a răspuns:

Da, este adevarat. din ce cauza? nu ii poate alapta pe totihappy cand puii sunt inca mici sugari, organismul pisicii necesita foarte multe vitamine si multa hrana pentru producerea laptelui. daca de exemplu pisica este maidaneza sau e tinuta fara multa mancare ea isi omoara o parte din puii(dca reuseste. in general motanii ii omoara pe cei mai slabi) pentru a nu pierde atat de mult lapte si proteine de care are nevoie(pentru imunitate etc.)