| Naяutσ a întrebat:

Buna seara,

In noaptea asta mi-am chemat pisica sa manance si n-am dat de fel de ea, am banuit ca probabil e in cutia pe care i-am pus-o (urma sa fete in curand) era intuneric am bagat mana in cutie si i-am atins unul din puii abia nascuti, nu l-am atins mult, doar o fractiune de secunda, era ud si mi-am retras mana imediat, intrebarea este, am auzit ca daca atingi puii cand sunt mici sunt sanse ca pisica sa-i respinga sau ba chiar sa-i omoare, e adevarat?

8 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna, stiu si eu despre acest mit. Pisica mea a fost asistata de noi in timpul fatarii si nu a reactionat asa, adica i-am atins puii din prima zi si a avut grija de ei normal. Sper sa fie si pisica ta la fel de indulgenta, in general au instincte materne dezvoltate si nu cred ca o simpla atingere ar fi asa o catastrofa. Incearca sa o chemi la tine si sa o mangai, ca sa vada ca nu ii vrei raul.

| cornelia_7230 a răspuns:

Nu-ti fie teama, nu este adevarat in totalitate. Exista si astfel de exemplare, dar foarte rar. Eu am avut o pisica ce a fost asistata la nastere de veterinar, deci el a pus prima data mana pe pisicutul mic si la alta pisica am ajutat-o eu sa fete si i-am atins pisicutii, iar pe ea am ajutat-o cat am putut. Nici una din cele doua pisici nu si-a abandonat pisoii, deci nici vorba ca sa-i manance. Asa ca stai linistit, nu-ti face griji si bucura-te de micile minuni care au aparut in casa ta.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu este adevarat, nu patesc nimic! Dar nici sa ii tii in brate toata ziua!

| Skylimit a răspuns:

La iepuri e sigur...dar la pisici nu cred... Daca ai un motan poti sa fii sigur ca o sa-i omoare. Dar mama, ma indoiesc.

| Naяutσ explică (pentru Skylimit):

Asa cred si eu, de cand am pisici le-am tot atins de cand erau mici si n-au patit nimic, dar niciodata nou nascuti si ma gandeam ca ar fi posibil sa-i respinga.

| Andrei5020 a răspuns:

Daca atingi puii mult pisica nu ii mai recunoaste pentru ca au mirosul tau. Dar nu-ti face griji ca nu-si mai recunoaste puii daca stai muult cu mana pe ei. Si daca tii mana incat sa fie si mirosul tau si al puiului, mama si-l recunoaste si isi muta puii in alt loc. Sper ca te-am ajutat, si am si eu pisici la tara si asa fac.