| claudiu96 a întrebat:

Am avut mai demult 2 papagali perusii, fata si baiat, dar au purit amandoi pe rand, habar nu am de ce. Nu i-am spalat niciodata si in perioada cand au murit nu prea m-am ocupat de curatenia custii. Stiti de ce au murit? Imi puteti spune niste specii de papagali care traiesc singuri, pentru ca as vrea sa imi iau unul, dar sa nu iau pereche, eu imi doresc doar unul. Si o specie care sa fie cuminte si sa traiasca singur. Ma gandesc ca nu exista specie care sa traiasca singure, atunci spuneti-mi o specie mai cuminte, mai usor de ingrijit. Cum se numesc acei papagali mai mari, rosii si care imita sunetele auzite la oameni, eu i-am vazut in filme si imi plac, cat costa unul din acela?

2 răspunsuri:
| Catherine_8535 a răspuns:

Există destule specii de papagali care trăiesc singuri și imită sunete (cum ar fi Ara sau Jako - papagalul gri african), dar:
1. sunt mai scumpi, dacă banii sunt o problemă,
2. le trebuie foarte, FOARTE multă atenție,
3. sunt mult mai gălăgioși decât o pereche de peruși.
Și crede-mă, cu cât sunt mai mari, cu atât sunt mai greu de îngrijit, nu invers.
Dacă nu plănuiești să ai grijă de el, mai bine renunți la idee.

În legătură cu vechii tăi peruși, noi nu prea avem de unde să știm de ce au murit. Putem doar să presupunem. Dacă nu le-ai mai făcut curat e posibil să se fi înbolnăvit. De asemenea, vara, când era foarte cald, trebuia să le lași un vas cu apă în cușcă și își făceau singuri baie.

| deeaandreeaa a răspuns:

Acei papagali mari se numesc Ara dar nu te sfatuiesc sa iti iei unu ca nu e prea cuminte, necesita multa atentie si de galagie nici nu-ti mai zic