| elena_6631 a întrebat:

Am gasit ieri in padure un caine mare alb sincera sa fiu nu stiu ce rasa e si l-am aduc acasa, astazi cand il mangaiam pe cap am gasit o capusa de padure imensa, iar cand m-am mai uitat pe capul cainelui am gasit in jur de 50 de capuse, si nu exagerez deloc, i le-am scos insa vreau sa stiu daca exista vreo solutie anti capuse? erau exagerat de mari. funda

10 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Daca este adevarat ceea ce spui, du cainele de urgenta la un cabinet veterinar sau cheama un veterinar sa-l vada: capusele sunt foarte periculoase si pentru om. Pot infesta cu encefalita! Si nu cred ca doresti asta! Erau mari pentru ca isi luasera masa de pranz din sangele lui cutzu. Dar nu erau inca satule, ca altfel se desprindeau singure si-ti cadeau prin curte si casa si dupa ce digerau ce au mancat sareau din nou la atac, dupa sange! Si dupa aia, posibile probleme! La veterinar, de urgenta! Bafta!

| Patry a răspuns:

Dul la veterinar pentru ca capusele cresc chiar daca le smulgi pentru ca trebuie sa le smulgi capul, dar veterniarii au ceva penseta speciala ca sa le scoata! Atentie! Capusele ii suge sangele usor usor si daca avea 50 ma mira ca mai e pe picioare! Vreo solutie anti-capuse e sal duci la veterinar...capusele de aia sunt mari ca au supt sange! Repede la veterinar! Nu glumesc! Apropo poate e Ciobanesc German Alb sau chiar... de lup! Daca e de lup arata asa:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sau daca e Ciobanesc German Alb arata asa:

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Sper ca te-am ajutat dar dul repede la veterinar spre binele lui/ei! Sper sa iasa totul bine!

| Locaa a răspuns:

Du-te la o farmacie veterinara cat mai repede sa-ti dea farmacista o solutie pentru ca, capusele sunt pline de microbi ce pot fi fatali pentru bietul catel.

| Shine a răspuns:

Cred ca era mai sa ii scoata veterinarul capusele. Ar trebui sa ii dea un praf sau o solutie imediat dupa ce au fost scoase capusele ca sa nu se infecteze rana. Cauta la magazinul de animale niste dezinfectanti speciali. Sper ca te-am ajutat!

| abcdfegbhwrthbfwsrtg a răspuns:

Cauta la farmaciile veterinare frontline. sunt extrem de bune produsele acelea dai si scumpute.succeswinking

| selena_4874 a răspuns:

Exista,intreaba la farmacii veterinare. sper ca ai scos capusele in mod corect, caci daca le ramane capul in interiorul gazdei apar iarasi(se umfla).cel mai bine e sa le strapungi cu un ac infierbantat si ies singure

| RebecaBaa a răspuns:

Sincer.nu stiu :-s sarcutullll puppy dog eyes...thinking dar sigur i le-ai scos de tot? nu a mai ramas nimic? :-s mai bine l'ai duce la un veterinar big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Frontline Combo; elimina puricii, capusele, paduchii. Daca il cumperi, vanzatoarea iti va spune cum se foloseste si alte detalii. happy

| Ela_4663 a răspuns:

Http://pepika.ro/......00-ml.html

E foarte bun. garantez :) astazi mi-am spalat catelusa :X pentru ca o tot scot in parc si a venit cu purici acasa :)) Spala`l cat mai repede e in jur de 8 lei samponul, dar pana nu se usuca sa nu-l lasi sa se linga el. ca ii dauneaza, il tii sub observatie! bafta :*

| StefaN_8560 a răspuns:

Am si eu o pisica care umbla mereu prin padure...Are mereu cate o capusa pe ea si eu ii dau cu niste solutii care se gasesc la orice magazin veterinar.Sa nu cumperi zgarda anti purici pentru capuse pentru ca este o mare pacaleala...nu le omoara nu au nici pe dracu ba chiar am gasit vreo 3 pe ceafa langa zgarda.Si trebuie sa scoti capusa cu acetona.NU GLUMESC torni abundent acetona peste capusa si in 15 minute cade singura. daca o scoti tu risti sa lasi acolo picioarele sau capul si nu ai facut nimic. sper ca te-am ajutat fundita?