| xFluffy a întrebat:

Am gasit pe strada un pisoi abandonat de o saptamana si l-am luat cu mine acasa.Treaba e ca nu stiu cum sa-l ingrijesc.I-am facut un culcus si apoi i-am dat un pic de lapte.
Va rog sa-mi spuneti ce ii mai pot face.

Răspuns Câştigător
| GeorgikAida a răspuns:

Depinde de vârstă. Dacă are sub o lună trebuie hrănit cu lapte și ținut într-un loc călduros.Atenție! Dacă mai deții animale, pisica are nevoie de un plus de supraveghere. Dacă este mai mare de o lună-2, învat-o cu mâncăruri de acasă(ciorbă). Sper că ți-am fost de ajutor. Fundiță?

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

In primul rand,nu-i mai da lapte simplu,pune in biberon lapte amestecat cu un galbenus de ou(de la laptele normal se strica la burta si face si viermisori). Dupa masa sau din cand in cand dai cu ceva umed pe la fund(ca sa zic asa) ca sa-si faca nevoile(daca ai mai vazut pana acum puii mici de catei,pisici, mama isi linge puii la fund ca sa-si faca nevoile, doar asa ii declanseaza simtul defecatiei cand sunt mici).
Daca i-ai facut un culcus pune-i acolo ceva de plus ca sa creada ca este mama.
Eu am avut un pui de pisica gasit, care abia i se deslipise ochisorii, deci avea in jur de 10 zile, m-am chinuit cu el ceva pana a invatat sa manance cu biberonul si acum e mare si sanatos.
Succes!

| karsivan a răspuns:

Ciorba la pisica? o doamne, vezi ca nu are suficint enzime pentru hrana, e prea mic, poti face amestec de galbenus de ou crud si lapte degresat, mregi la farmacia vetrinara sa-ti dea hrana speciala pentru pui fara mama si hraneste pisica asa pana la 2 luni apoi da- i treptat si alta hrana carne fiarta sau boabe de pisici mici.
Mergi cu ea la un veterinar sa te mai invete ce ai de facut.