| Plf a întrebat:

Am nevoie de ajutor, le-am făcut curățenie în cușca la perușei și i-am lăsat prin camera între timp când s-au întors în cușca am observat că femela sângerează dintr-o aripa, nu pare lovită, zboară încet dar îmi fac griji pentru ea.

6 răspunsuri:
| BL4J a răspuns:

RASPUNS:
Din cate stiu eu masculul si femela nu se omoara/bat!
Cel mai bine este sa te duci urgent la un medic veterinar sau la propritarul de unde ai achizitionat papagalul!
Daca nu poti face aceste lucruri si acum s-a intamplat asta trebuie sa dezinfiectezi rana rapid si sa pui o carpa sau sa legi cu putin bandaj rana! NU STRANGE TARE CARPA/BANDAJUL!
Si daca poti desparte cateva zile sau ceva timp papagali si nu cumva sa il lasi sa zboare femela!
Daca nu s-a intamplat acum trebuie sa mergi in acest moment la veterinar deoarece se poate infecta si sa moara pasarea!
Deoarece stiu ca si hamsteri de obicei femela si masculul se bat (odata femele mea hamster mai mare decat masculul tot a facut sange masculul si ea avea doar rani minore)
Daca nu functioneaza trebuie sa mergi la veterinar urgent!
POVESTIRI (in plus):
Dar si eu aveam perusi si mi-au murit si am suferit foarte mult...mi-am mai cumparat inca odata si a murit iar unul de ziua mea!
Pasarile au aripi sa zboare!
Mi-am dat seama asta de abia dupa ce mi-au murit papagalul!
Trebuie sa ai conditii foarte potrivite si sa le placa daca vrei sa traiasca!
Sper ca te-am ajutat!

| Ash00 a răspuns (pentru BL4J):

Din cate sti tu, prima fraza este total falsa. Am avut o femela care mi-a stresat masculul si a murit. Acum un alt mascul mi-a ranit femela. Se bot bate chiar si de la gelozie in alte cazuri.

| BL4J a răspuns (pentru Ash00):

Aa ok
La mine nu s-a intamplat asa ceva...
Este foarte interesant acest aspect
Ca doi soti ce se cearta

| Ash00 a răspuns (pentru BL4J):

Foarte bine ca nu ti s-a intamplat. Sper sa nu ti se intample niciodata.

| Ash00 a răspuns:

Daca nu ii lesi des sa zboare este un lucru total normal sa aiba rani. Ori ca se lovesc de anumite obiecte sau au probleme la aterizare. Daca sangereaza si nu se opreste, da o cu rivanol, o s o ajute crede ma. Am apvut un incident cand masculu pur si simplu ia sfartecat spatele femelei, iar ca sangerarea sa se opreasca am dat o cu rivanol si baneocin pudra. Ai grija doar sa nu se infecteze!

| Ash00 a răspuns (pentru Ash00):

Daca nu ii lesi des sa zboare este un lucru total normal sa aiba rani. Ori ca se lovesc de anumite obiecte sau au probleme la aterizare. Daca sangereaza si nu se opreste, da o cu rivanol, o s o ajute crede ma. Am avut un incident cand masculu pur si simplu ia sfartecat spatele femelei, iar ca sangerarea sa se opreasca am dat o cu rivanol si baneocin pudra. Ai grija doar sa nu se infecteze!