| lacra107 a întrebat:

Am nevoie de un raspuns urgent! Cateaua mea care e surda tremura in cusca, nu mai poate merge si pare sa.i fi paralizat picioarele din spate, respira sacadat si se zbate, se agita in continuu, am sunat la veterinar si nu vine nimeni pentru ca e pastele! ce pot face? raspundeti-mi repede va rog

4 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Pfff cauta pe net sau intreaba-ti cunostintele care au caini daca nu exista vreun veterinar cu program non stop la tine in oras sau care vine la urgenta. daca nu trebuie sa o ajuti sa treaca peste noapte, ai grija sa se hidratreze bine, da-i apa, pune-o la umbra, mancare nu are nimic daca nu mananca cateva zile. la noapte vezi sa nu ii fie ft frig, incearca sa o linistesti, stai cu ea undeva pe jos si mangaia-o sa nu se tot agite. pune-i mana pe nas daca e cald si uscat are febra, daca gingiile sunt albe nu rozalii e palida. nu stiu trebuie sa o supraveghezi cat mai mult in orele urmatoare pana cand o poti duce maine la medic.

| RedNose a răspuns:

Nu stiu la ce te referi cand zici se agita, dar din ce zici parca ar avea simptome de epilepsie. Am avut o prietena care detinea un catel cu epilepsie. Chiar nu prea ai ce sa-i faci, nu stiu...stai langa ea, magaio...
Cauta pe net poate zice ce poti sa-i faci in caz ca are epilepsie.

| GrappHix a răspuns:

Nu prea cred ca mai ai ce sa-i faci...

| Alexandru_Andreea_1991 a răspuns:

Nu ai ce saii faci singura.Trebie sa mergi la veterinar.S-ar putea sa fie muscata de un sarpe.Eu am avut uncainecare a facut atac cerebral si a paralizat complet si a murit la cateva zile. Darnu iti face griji! Pt a afla daca are picioarele paralizate sau nu trebuie sa mergi la un veterinar care este mai bunde meserie si il intrebi daca are acea solutie pe care daca o injectezi incorpul cainelui incepe sa se zbata foarte tare.Pt ca daca e paralizat, nu va putea sa miste picioarele si nu va simti durerea in zona paralizata.Multa sanatate!