| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi se pare cainele Boxer? Am tot citit despre el pe net dar as vrea sa stiu parerea cuiva care chiar are unul. Vrem sa ne luam un caine si ne gandeam la rasa asta. Nu este agresiv? Dupa cum arata pare... Este foarte energic? Cum este temperamentul, etc, daca imi puteti spune un pic despre cum vi se pare cainele vostru. De asemenea, mi-ar placea s faca si un putina paza (as prefera doar sa latre. sa nu atace deloc) si ma gandeam daca poate dormi iarna afara? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Este super pentru paza eu daca il lasam in masina nu se apropia nimeni, la fel in curte.acum am un pui ca celalalt a murit, e al 7-lea boxer care-l am, este energic mai ales ca pui, este super inteligent si nu-i adevarat ca trebuie dresat, sunt ascultatori la maturitate.2 dintre catele au stat afara iarna.

13 răspunsuri:
| Cinesafie a răspuns:

Orice caine poate fi atat cuminte cat si rau, depinde cum il inveti happy!

| DiamantulAuriu a răspuns:

Http://www.animale.ro/caini/boxer
gasesti aici tot ce vrei

| MihayAndrey a răspuns:

Din cati boxeri cunosc (aprox. 10) sunt extrem de prietenosi, blanzi, semi-energici. Mie ca aspect nu imi plac ( parerea mea) unii respira greu din cauza botului turtit dar depinde de caine. Mai bine ia-ti altceva, nu este bun de paza...

| anamariaiancu a răspuns:

Este destul de agresiv! Da-mi un fel de a fii familia ta si iti recomand un catel fiindca unchiul meu este veterinar si m-a invatat cate ceva. happy big grin

| anonim_4396 explică (pentru anamariaiancu):

Ooo ar fi tare bine. Multumesc happy Pai la mine in familie suntem numai adulti, Totusi as vrea sa fie destul de bun si cu copii dar si batranii, neaparat. Cat despre exercitii, tata l-ar lua aproape in fiecare zi cu el la livada, deci ar face miscare, dar totusi nu as vrea un caine foarte energic, ca sa poata sa stea linistit si in curte (nu prea mare).

| anamariaiancu a răspuns:

Am mai multe sugestii : un ciobanesc german (loial) si (usor de dresat); cel mai bine ar fi labrador; golden retriever sau un beagle P.S Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru anamariaiancu):

Am avut un Beagle. Dar scotea sufletul din mine cand il lasam liber la livada sau pe camp happy As vrea totusi ceva mai mare, sa fie si putin impunator. Sincer, ma cam sperie ciobanescul german. Are o prietena si nu ma prea dau in vant dupa el. Labradorul cum e? Ma gandeam la rasa asta, dar am auzit ca nu face paza deloc. E adevarat?

| anamariaiancu a răspuns:

Nu este adevarat este un caine de protectie 90 % este jucaus in unele cazuri simte cand te simti rau etc. iar ciobanescul nu este mereu agresiv iti voi mai da exemple. happy

| anamariaiancu a răspuns:

Unul ar fi Briard; collie; shar-pei; cainele meu preferat este chaw-chaw este foarte bun paznic nu este foarte jucaus are 60 - 65 cm inaltime blanos. Iti poti lua un dalmatian; husky; samoyed etc. sper sa iti placa vreo rasa daca nu intra pe : http://caini-de-vanzare.ro/companie.html

| anonim_4396 explică (pentru anamariaiancu):

Multumesc mult happy O sa ma decid intr-un final. Labrador, Retrevier sau Husky. Am sa ma mai uit si pe link-ul pe care mi l-ai dat. Cand am luat primul caine (Beagle) nu m-am interesat deloc de caracteristicile rasei si acum cred ca am cazut in cealalta extrema, pentru ca le iau prea in serios.

| Klaus a răspuns:

Deci cainele Boxer este un caine foate energic si daca iti doresti sa iti iei unul trebuie sa il duci la dresaj neaparat altfel nu va fi foarte ascultator.Este un caine perfect pentru paza doar sa fie dresat. Daca nu ai venituri pentru al duce la desaj ia-ti un ciobanesc german sau labrador(ce imi place si mie)si nu e nevoie neaparata sa fie dus la dresaj doar sa stii sa te porti cu el, iar daca nu iti permiti un caine ciobanesc german, labrador etc. adopta un catelus de la adapost asa faci o fapta buna si maidanezu e prieten bun cu tine..mai ales daca l-ai salvat de la eutanasiere!

| nobilionut a răspuns:

Boxeru e o rasa jucausa, bun la paza si daca il inveti cum se cuvine nu o sa fie agresiv (mentionez ca nu ii prea plac pisicile si ceilalti masculi ) nu eeste prea pretentios si este foarte fioros, daca stai la curte iti zic eu ca nu are nimeni curaj sa intre pe poarta, P.S am avut si eu un boxer, dar a murit de batranete (Doamne ce l-am iubitcrying ) Funda?

| Ally20 a răspuns:

Un unchi de al meu a avut caine Boxer siera putin cam agresiv. Daca il vrei pntru paza e cainele perfect.