| VANTE a întrebat:

Am nevoie si eu de un sfat urgent. Am un pui de bichon havanese in varsta de 4 luni jumate aproape 5 pe 17 acum sunt programat cu el la vaccin pentru schema finală de vaccinare
Intrebarea mea ar fi următoarea atunci cand il pipăi de la brâu în jos se simte cam gol ca si cum nu ar avea pic de carne pe el iar sus ii se simt oasele.e normal sa fie asa? Tin sa mentionez ca il hrănesc de 5 ori pe zi exact cum mi-a recomandat doctorul lui.nu are niciun fel de probleme medicale.e voinic,aleargă, latra, se joacă mănâncă ca un nebun, are nasu rece smd..asta ar fi singura problema
Ceva sfaturi?

8 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Unii asa sunt ei, asa e metabolismul lor - nu se ingrasa. Daca medicul zice ca e ok asta e. Poti sa ii dai sa pape mai mult din mancarea lui preferata daca vrei sa fie un pic mai grasut.

| Anamaria9916 a răspuns:

Și eu am tot un Bichon havanese, are 6 ani acum. Când era mic, la vreo 2 luni era foarte grăsuț, dar a slăbit brusc, deși mânca normal. Avea multă energie și la început m-am bazat pe asta, dar apoi am fost cu el la veterinar și mi s-a zis că are viermișori. I-a trecut foarte repede cu pastile și de atunci e ceva-ceva mai grăsuț. Acum. depinde și de alimentație. Când îi dădeam granule era ceva mai slab, dar noul veterinar mi-a recomandat să îi dau orez fiert cu morcov ras și o linguriță de zahăr, din când în când. Mi-a zis că e cel mai bine pentru digestie. Recomandat ar fi să vorbești cu veterinarul tău, e posibil să aibă viermișori, mai ales la puiuți, dar e posibil să nu aibă nimic. Sper să fie bine piticul! happy

| Anamaria9916 a răspuns (pentru Anamaria9916):

Puiuții**

| VANTE explică (pentru Anamaria9916):

Hmm :? La asta nu m-am gândit sincer sa fiu dar cred ca imi zicea doctorul lui dacă era vreo problema la ultimul consult care a fost acum 3 saptamani.
Chestia cu orezul n-am mai auzit până acum, dar oricum am sa il întreb pe medicul lui despre chestia cu orezu!

| VANTE explică (pentru VANTE):

Plus de asta din cate am citit pe net numai câinii neparazitati sunt cei mai expuși sa faca viermi, capuse smd
asta al meu are toate deparazitarile aici includ si alea externe cat si alea interne.

| Anamaria9916 a răspuns (pentru VANTE):

Și al meu le avea, dar oricum a luat. eu am avut destul de multe probleme cu el. și enterocolită. Cât a fost mic trebuia să fiu non- stop cu ochii pe el că mânca orice laughing, chiar orice. mi-a ros noptiera și a început să îngită așchii. mi-a dat o grămadă de bătăi de cap.
E foarte posibil să nu aibă nimic cățelușul, nu toți sunt la fel. e posibil să aibă ardri mai bune, dacă medicul spune că e ok, slab sau gras nu contează, important e să fie sănătos.

| VANTE explică (pentru Anamaria9916):

laughing te inteleg perfect in privinta rosului dacă iti spun ca s-a urcat cu labele pe încaltator nu ai sa ma crezi rolling on the floor) si al meu roade efectiv orice dar ORICE meniul lui preferat sunt papucii mai apoi urmati de ciorapi si mai nou căștile rolling on the floor))) a încercat si cu coada de mătura dar cand am indreptat o spre el stii cum a fugit la el in patutrolling on the floor)

| Anamaria9916 a răspuns (pentru VANTE):

Mă consolează să știu că nu sunt singura care a trecut prin asta laughing