| Dragosdoar a întrebat:

V-ati programat la vaccinare?
Daca da, cu ce marca de vaccin?
Eu inca nu am apucat.
Va rog, incercati pe cat de mult posibil sa evitati polimicile cu privire la vaccin, nu asta este scopul intrebarilor mele.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică nu știi ce vaccin să "alegi"?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Cu ce îmi dau ei. Sunt al 991-lea pe o listă de așteptare.

| Drimmero a răspuns:

Sunt in lista de asteptare, astept sa ma sune, daca nu e Pfizer nu mai fac, sau macar Moderna, dar sa nu aud de petarda de Astra Zeneca, normal ar fi sa alegi cu ce sa te vaccinezi daca tot vor sa faca o treaba.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu m-am programat.

| Mosotti a răspuns:

Eu si mama deja ne-am vaccinat marti cu Pfizer.
Nu am avut efecte secundare decat o durere in zona injectiei dar doar daca apasam zona. Dupa aia treptat s-a dus.
Ne vom duce la rapel si asta e.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pfizer, daca nu imi fac Pfizer, ma ridic frumos si plec. Sint pe lista de asteptare, inca nu am fost programat intr-o zi anume.

| Frank51 a răspuns:

Nu
Voi sunteti constienti ca toate vaccinurile contin acelasi tip de mARN nu? Ca sa fac o comparatie... E cam tot aia cand iei lapte de la prodlacta, sau zuzu. Ar fi tare sa coste ceva vaccinurile, si astrazeneca sa fie cel mai ieftin, sa vedem cei inteligenti ar da mai mult pe altele desi este fix aceeasi compozitie laughing

| Holiday a răspuns:

M-am programat.
Nu conteaza marca. Pana imi vine randul poate se autorizeaza si vaccinul Johnson&Johnson si am bafta sa nimeresc la ala. Avantajul e ca mergi o singura data, nu mai trebuie sa revii pentru rapel.

| Emma30555 a răspuns:

Pfizer sau Moderna

| Werrich a răspuns:

Cum poti alege serul anti-Covid pentru vaccinare
https://adevarul.ro/......index.html

| Werrich a răspuns:

Da, am optat pentru marca "Numavaccinezol Forte"

| goguPatent a răspuns:

Ce face biserica din om... il prosteste pana la ultimul strop.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru goguPatent):

Gogule,Compozitia acestor vaccine incalcă(Cumva) legile lui Dumnezeu, daca tu nu crezi in Dumnezeu, e problema Ta.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru SasaSasa2000):

Pacat ca Dumnezeu este fictiv si vaccinurile nu au nimic ce ar putea incalca ceva vreodata.

| SasaSasa2000 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Părerea ta.
Vei vedea.

| Meme10Meme a răspuns:

Esti Dumnezeu sau de ce ai scris ''eu'' cu litera mare?

| Meme10Meme a răspuns:

Sa nu iei Astra Zeneca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt non-conformist.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu îți alegi tu marca. Când te înregistrezi pe site, te pune sa îți bagi datele și în funcție de vârstă îți dau ei ce vaccin sa faci. Din punctul meu de vedere este o porcărie! Ar trebui sa lase oamenii sa aleagă cu ce vor sa se vaccineze! Pentru oamenii de 60+ ani întra vaccinul phaizer pentru ceilalți întra astrazeneca. Și mai mult, ma abțin sa comentez big grin

| goguPatent a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Ba iti poti alege foarte usor inscriindu-te la un anume centru de vaccinare.
Mai bine te abtineai de la comentarii din prima.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru goguPatent):

Gogutule, e bine dacă tu poți sa îți alegi vaccinul și alte 100 de persoane se plâng ca nu o pot face happy. I-am răspuns băiatului ce știu. Dacă ești mai inteligent și mai bine documentat, răspunde-i tu! În schimb ai preferat sa îmi răspunzi mie laughing. Numai bine!winking

| goguPatent a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

2 iepuri dintr un foc. ti-am raspuns tie si lui deodata. Problems?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

De fapt, cam tu alegi. In functie de distanta pana la rapel, iti dai seama cu ce te-ar vaccina. Daca nu iti convine, renunti la programare si incerci la alt centru, pana dai de vaccinul dorit.

| whatevernvm a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Eu am 24 si am ales Pfizer. Cine zice ca nu poti alege nu-i prea bine informat.

Cauti pe vaccinarelive (site-ul drăguț făcut de niste tineri din sibiu) toate centrele si acolo spune ce vaccin are fiecare centru, apoi pe platforma de programare selectezi (sau cauti direct daca nu apar la recomandate) centrul care are vaccinul pe care îl vrei după ce ai consultat cealalta platformă. M-am înscris pe lista de așteptare la Pfizer din prima zi făcând asta, iar pe tata l-am înscris tot la ce vaccin si centru a vrut în oraș la el și are doza peste câteva zile. Pe lângă asta, ce centre iti gasesc ei în zona pe langa domiciliu nu e litera de lege. Eu am domiciliul la 300 de km si m-am programat în bucurești, unde locuiesc.

În concluzie, poti sa te vaccinezi unde vrei și iti poti alege doza în funcție de centru.

| Yanos a răspuns:

Eu mi-am dat steroizi si a functionat