| SickOfWriting a întrebat:

Am o broasca testoasa de Florida.Problema este ca nu a mai mancat de 4 zile! Habar n-am ce sa fac...va rog ajutati-ma.La medicul veterinar nu ma pot duce deoarece medici veterinari din ROMANIA sunt specializati pe caini si pisici.

Răspuns Câştigător
| NickoS a răspuns:

Daca mai sunt probleme cu broscuta gasesti pe forumul acesta http://www.testoase.com/ tot ce vrei despre testoase(si despre cele de Florida). Ai informatii despre cabinetele veterinare din Bucuresti si alte orase care fac consultatii, tratamente, radiografii etc. inclusiv la broscute si multe altele.(Acum ca am dat peste forumul acela unde gasesc toate informatiile utile ma bate gandul sa imi iau si eu o alta broscuta )

8 răspunsuri:
| Lorelai a răspuns:

Cred ca pur si simplu nu ii e foame. Si eu am o brosca testoasa si nu mananca zilnic pentru ca nu vreahee hee Cam la 2-3-4 zile. Oricum eu stiu cand e foame pentru ca are un fel al ei de a ma anuntahee hee Daca nu mananca nici in urmatoarele 2 zile, atunci poate nu ii place mancarea, cine stie, incearca si cu alta si in cel mai rau caz poate fi bolnva, dar eu personal nu cred. Invata sa o cunosti, o sa vezi ce usor iti va fi cu ea peste cateva lunihee hee

Abh
| Abh a răspuns:

Ai termostat in apa in care o tii? Broastelor testoase le place temperatura de 25-26 de grade. In plus, cam o ora pe zi trebuie sa o scoti pe uscat si sa o lasi sa se plimbe.

| NickoS a răspuns:

"La medicul veterinar nu ma pot duce deoarece medici veterinari din ROMANIA sunt specializati pe caini si pisici."Ai dreptate si eu am avut o testoasa si mi-a murit, am fost cu ea la veterinar ca tot asa nu manca si carapacea se facuse moale si respectivul imi spusese numai bazaconii.De fapt am aflat raspunsul(dar prea tarziu), avea nevoie de vitamina D pentru intarirea carapacei.
Vezi poate te ajuta cu ceva ce scrie aici:http://www.blog.petz.ro/cresterea-si-ingrijirea-broastelor-testoase/

| sergiu76 a răspuns:

Te-ai gandit la insecte? de casa

| eugem35 a răspuns:

Mare atentie ca broasca testoasa este o reptila si hiberneaza dai sa manace inima de vita bafta si ceva apa calduta si mult spatiu am avut una multi ani pina a murit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Broasca testoasa a dumneavoastra poate nu a mai mancat deoarece poate este bolnava.

| zhady a răspuns:

A facut greva foamei laughing

| Dragutzu_Ady_1981 a răspuns:

Intre18*-13*Celsius este in perioada da activitate latenta(este prea frig).