| Anonim124635 a întrebat:

Am o catelusa cane corso de 10-11 luni si e foarte prostuța, stie cineva cu o pot invata sa meargă la pas? Dati-mi niste răspunsuri pe explicatia tuturor deoarece nu sunt un stăpân foarte experimentat.
Dacă se poate as vrea raspunsurile de la un crescător cat de cat mai experimentat.

Răspuns Câştigător
| ancaval a răspuns:

Încă e pui sau tânără, cum vrei tu să-i zici. E normal să se comporte așa.
Tu ar trebui să fii mai autoritar, dacă îi spui ceva și nu te ascultă, trebuie să ridici tonul. Dacă tot nu ascultă, cu capătul de la lesă, cea de care ți tu, îi dai una ușor peste c*r și spui să stea jos. Când îi spui "hai" și dai să pleci, ea o să se ridice și vine după tine și dacă prinde viteză, tragi de lesă, o aduci lângă tine și strigi la ea "frumos" și mergi și tu încet pe lângă ea.
Așa prin scris mi-e greu să-ți explic, practic ar fi mai ușor pentru mine.
Deci fii tu mai hotărât, să vadă că tu conduci. Dacă a făcut ceva greșit, o pedepsești, adică îi spui să stea în c*r și să păstrați distanța. Ea o să insiste să vină la tine sau să plece din locul în care ai pus-o, tu o aduci înapoi și îi zici "aici stai, gata". O lași așa o vreme și apoi o chemi la tine, musai să vină. Se învață ea, câinii sunt inteligenți, o să ai rezultate repede, dacă te implici serios. Dacă ești moale, te simte...

3 răspunsuri:
| hahaha677990928 a răspuns:

Poti sa incerci sa o tii,, din scurt" din lesa, incat sa mearga in pas cu tine. Atunci cand o ia inainte, o tragi inapoi sa mearga la pas si ii spui deoarece ei pot invata comenzi scurte.
Nu te sfatuiesc sa o lovesti, deoarece poate ajunge agresiva(si eventual chiar sa nu mai vrea sa mearga) In schimb, foloseste tonul autoritar (deoarece cainii nu inteleg cuvintele, dar fac diferenta in tonul vocii tale). Nu tipa, dar sa ai un ton ferm. In timp ce mergi poti spune, iar atunci te opresti, si cand mergi mai departe. Dupa ce repeti, de cateva ori, va prinde idea. Totodata, poti sa iei biscuit simpli (sa nu aiba crema sau ceva) si sa-i oferi ca recompense. Sper ca te-am ajutatlaughing)

| hahaha677990928 a răspuns (pentru hahaha677990928):

Pentru a se opri,, stop" iar pentru a merge,, hai"(nu stiu de ce s-a sters la postare)

| Anonim124635 explică (pentru hahaha677990928):

Nu o lovesc tare, doar ii dau o mica lovitură peste fund(doar ii aplic o mica lovitură atat cat sa-i atrag atenția la mine in rest nu sunt violent cu ea)