| Kevin_Anne_1991 a întrebat:

Am o problema cu cateaua mea Rottweilerita are 8 ani. Am castrat-o acum cativa ani, atunci i -au descoperit o tumoare i-au scos-o si acum e am zis ca de la ea este acum nu stiu...de ceva timp cand doarme elimina urina fara sa vrea. Ce as putea sa fac, mie ca daca ma duc la veterinar ma usuca de bani aiurea, ma gandesc ca poate printre voi este un veterinar bun si imi poate stie ce are ..si ce trebuie sa fac. Multumesc

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Problema este destul de comuna la catelele neutralizate si e mai frecventa la cainii mari. Exista cateva tratamente medicamentoase, dar nu scapi de veterinar care trebuie sa decida asupra tratamentului, dozare, durata etc. Vezi aici:
http://www.vetstreet.com/......emale-dogs

| Rocsid a răspuns:

Tumoarea de ce natura era? Beninga(necanceroasa) sau maligna(canceroasa)? in ce zona a avut acea tumoare? Posibil sa aiba probleme cu sfincterul vezical(muschii sa nu mai fie la fel de puternici si atunci apar urinarile mai ales nocturne) si de aceea sa tot urineze.sau o infectie urinara pe tractul urinar inferior(vagin, cervix, uretra) sau superior( la rinichi sau uretere).In functie de niste analize de sange si un examen clinic poate chiar o ecografie se poate pune diagnosticul si abia dupa tratamentul. Poate are o problema cu vezica sau o boala infectioasa in cel mai grav caz desi sansele sunt slabe.
Personal iti recomand sa mergi la un veterinar bun sau chiar la o clinica daca ai posibilitate financiara si ai vreuna prin apropiere(cum sunt cele de la facultatile de Mv din tara).
Doar prin ce ai spus tu nu iti poate nimeni trata animalul si iti recomand sa nu incepi un tratament dupa ureche mai ales cu ce zic vanzatorii din farmaciile veterinare(ei nu au nici macar un curs de tehnician) sau ce spun oamenii sau altii de pe internet.Ai vazut ca si eu am spus 2-3 diagnostice care doar daca vezi animalul si pui mana si il palpezi si eventual o proba de sange sau mai bine un eco le poti confirma sau nu.
Sper din suflet sa fie doar o simpla infectie urinara si sa se faca bine repede, blanoasa!