| JenniferJannet a întrebat:

Am o problema, perusul meu are o oarecum problema digestiva, diaree, si ma intrebam daca aveti solutii impotriva acesteia? Va rog rapid,

Răspuns Câştigător
| Samarra a răspuns:

Te duci maine la cel mai apropiat cabinet veterinar si ii spui medicului de acolo ce are perusul. Degeaba il duci cu tine (pe perus) pentru ca nu are ce sa ii examineze. Nu e de la mancare cum zic astia pe aici. Medicul veterinar iti va da un praf care il pui in apa (iti va spune si cate grame in cata apa). De preferinta, cea mai buna mancare este de la Vitakraft sau Padovan. Mult noroc.

| JenniferJannet explică (pentru Samarra):

Ai avut dreptate, perusul era bolnav si in ultimul timp se comporta ciudat ( era mereu umflaat in pene si stranuta - dar mai rar ) dupa aia a inceput sa se simta mai bine si apoi a murit sad

| Samarra a răspuns (pentru JenniferJannet):

Off..imi pare nespus de rau. S'a dus intr'un loc mai bun happy. Condoleante sad

15 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Da-i in loc de apa ceai de menta.

| Samarra a răspuns (pentru viotedy):

rolling on the floor) Da' ce ma? E om? De pe ce planeta ai picat? rolling on the floor)

| viotedy a răspuns (pentru Samarra):

Vai ce le ai? intreaba crescatorii.pe urma sari cu sfaturile.atotstiutorule.sa incerce ce i-am zis eu, pe urma vedem care stie mai bine.

| Samarra a răspuns (pentru viotedy):

Ho nebunule, ca nu e om. Da, le stiu, ca am avut perus, unchiu' e crescator si am si medic veterinar in familie. Nu te teme, stiu destul de bine. Ceaiul ala sa'l bei tu, pana te faci bine.winking

| viotedy a răspuns (pentru Samarra):

Invata sa vorbesti intai.ai fi avut si tu un perus balegat si esti mare experta.stii pa dracu.

| Samarra a răspuns (pentru viotedy):

Da'i drumu' bai si canta la alta masa. Se scrie "pe", invata sa scrii, dupa sa vorbesti cu minewinking. Si nu te lua de perusu' meu ca nu esti in nici o masura sa vorbesti despre el. Te cheama "tedy", ce sa cer mai mult de la tine? poate sa'l chemi pe Cocolino in ajutor.

| viotedy a răspuns (pentru Samarra):

Tedy il cheama pe cainele meu, desteapta mica ce esti.

| Samarra a răspuns (pentru viotedy):

Bine, Vio. Iti dau voie sa pleci. :*

| viotedy a răspuns (pentru Samarra):

Ce draguta esti!

| Samarra a răspuns (pentru viotedy):

Stiu, nu era nevoie sa'mi reamintesti. :-

| ligiligi a răspuns:

Buna!
Intra pe site-ul asta
http://casacuperusi.wordpress.com/about-2/decalogul-stapanului-de-perusi/
jos la comentarii poti sa scrii unul si doamna iti va raspunde sau cauta printre paginile din dreapta sa vezi daca gasesti ca a scris despre asta!
Succes si insanatosire grabnica.

| Crisツ a răspuns:

Incearca sa ii dai un alt tip de mancare sau du'l la veterinar.

| Mia192 a răspuns:

Am si eu un perus dar nu a patit asa in schimb prietena mea a patit-o a mers la veterinar dar a dus la mai rau intai zic sai schimbi mancarea si apoi sal duci la veterinar daca nu merge mai rapid ar fi sai dai un nisip special pentru. perusi cum fac eu cateodata. Daca nu folosesti deja, daca da incearca si nu mai da poate ca el crede ca e edfapt mancare si o mananca in exces.

Funda?