| Little Kid a întrebat:

Am si eu 2 intr: 1. ce vitamine ii dati perusului? 2.cat timp va luat pana s-a acomodat PERUSUL cu voi? ast raspunstongueP

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Se acomodeaza cam intre o saptamana si o luna, dar ca sa faca parte din familie si sa raspunda la comenzi - a durat cam 4 luni.
Vitamine poti sa mergi sa vezi la farmacie veterinara sau la un Pet/shop. In general perusii nu au nevoie de vitamine - separate. Isi iau foarte bine vitaminele din amestecul de hrana (mai multe tipuri de seminte amestecate). Daca are nevoie de un surplus trebuie mers la medicul veterinar si acesta iti va recomanda ce sa ia.
Noi am avut doi perusi. Ne-au fost foarte dragi.

8 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Nu le am dat vitamine perusilor niciodata de cand tin papagali'perusi''ii i-am de trei ani, le cumpar mancare speciala de la PET-SHOP gata preparata si cu vitaminele necesare perusilor si le mai dau din cand in cand patrunjel verde fructe si sunt tare vioi, jucausi.eu i-am cumparat pereche pentru a nu se simti singur, si sau obisnuit in doua luni pana au inceput sa ma stie de stapan, si sa nu ma mai muste cand le dau mancare, cand le fac curatenie, le am pus nume, vorbesc cu ei si aproape sau dresat, stie cand le cert, cand nu au mancare si sunt in colivie vine la usa si tipa pana vin la ei''ca si cum mi-ar spune ca nu au mancare...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a luat cam o saptamana.depinde cum te porti cu el.trebuie sa fii blanda cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitamine gasesti la orice pet shop. Incerca la www.petmagic.ro daca nu ai timp sa te duci la un magazin si vrei sa comanzi online. De obicei hrana pe care le-o dai contine vitamine si minerale pentru perusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vitaminele si proteinele necesare se pot luat din fructe, legume, coaja de ou pisata marunt, galbenus de ou seminte( orz, ovaz) si multe altele. Eu as prefera pentru perusul meu vitaminele naturale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu s-a acomodat cam intr-o saptamana iar dupa doua luni a rostit primul lui cuvant.big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perusul meu, Paco, s-a acomodat in 7 zile.

Eu ii dau sa manance mei, batoane speciale pentru perusi si mancare pe care o mancam noi oamenii dar nu orice de exemplu :fructe, legume, paine, cartofi(nu cruzji pentru ca sunt otravitori) si alte alimente care nu pot sa ii cauzeze cumva.

Eu il am pe Paco al meu de 3 ani de zile si nu mi s-a imbolnavit niciodata. E nespus de jucaus si plin de viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu le dau de loc

| dariana_8961 a răspuns:

1luna dureaza acomodarea