| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare... si vreau un raspuns bun. concret si logic... de ce pisicile au ochii mici la lumina si noaptea ii au mari? happy

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Ochii ii au la fel, se modifica pupila, care de ingusteaza ziua, devenind aproape ca o dunga vericala filtrand lumina si se deschide complet noaptea! De aceea pisicile vad foarte bine pe intuneric! Si la oameni se intampla acest lucru, numai ca pupila nu se micsoreaza la fel ca la feline ci devine un punct mai mic sau mai mare, in functie de lumina!

| DoDo a răspuns:

Tudiile efectuate in acest scop au demonstrat ca pisica are nevoie de numai o sesime din lumina necesara omului pentru a vedea foarte clar si limpede obiectele din jurul ei - chiar daca in intuneric total nici ele nu pot totusi sa vada, realitatea este ca foarte putina lumina le este suficienta si astfel orice pisica salbatica (sau fara stapan) poate vana fara probleme atunci cand alte vietuitoare nu vad din cauza intunericului. Chiar daca sunt domesticite, pisicile de apartament sunt si ele in general mai active pe inserat si dimineata devreme, perioade despre care instinctul le spune ca sunt propice vanatorii.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Pupila se dilată la întuneric, nu doar în cazul pisicilor

| deedee191 a răspuns:

Se modifica pupila si ele vad si noaptea foarte bine fata de alte animale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca ele pot vedea f bine noaptea, pentru ca auu ceva "lichid" care le da lumina-n ochi, asa ca, ele pot vedea si fara lumina noastra. deci raspunsul la intrebare este pentru ca nu au nevoie, asa ca isi inghide acel "cerc"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aa pai si inseamna ca si oamenii cu pupila asa. vad mai bine la intuneric?