| sweetys a întrebat:

Am un caine rasa Husky si este femela. As vrea sa stiu mai multe despre perioada de dezvoltare atat fizic cat si sexual. Le ce varsta intra prima data in calduri, cat tine aceasta perioada si mai multe. Am incercat sa ma documentez dar nu aflu nimic nou as vrea parerea cuiva care are aceasta rasa. Daca o sterilizez o sa-i mai curga sange? Nu vreau sa se corceasca, sa-i gasesc un partener este prea greu. FUNDA

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

I calduri intra dupa 6-8luni,iar maturizarea sexuala se fac undeva la 1an jumatate-2 ani. Perioada de calduri tine aproximativ 3 saptamani. Cel mai bine e sa fie sterilizata,nu va mai avea nici o scurgere si nu va mai fi nici ea agitata in perioada aia,in plus prin sterilizare o feresti de mai multe boli.
Nu merita sa o reproduci, mai ales daca nu are nici pedigree. De obicei, crescatorii reproduc cainii fiindca doresc sa transmita anumite caracteristici care ii ajuta in expozitii sau in concursurile de munca(agilitate, paza si protectie etc.), iar acele reproduceri nu se fac fara cap.
Sa-ti traiasca!

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Pentru mai multe curiozităţi citeşte acest articol.
http://www.animalutul.ro/......usky/1590/

De asemenea, găseşti câte ceva şi aici.
http://www.huskysiberian.ro/

Pa-pa.

| AkaneHanda a răspuns:

Intra in calduri pe la 7 luni.