| George_Cherry_1995 a întrebat:

Am un cuplud e perusi mascul verde fetita galbena. Le-am pus cutiuta ca sa faca oua dar nici nu se uita macar la ea, oare de ce?

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Apropo : imperecherea se face intre 1 si 4 ani deci grabeste-te! Si daca se imperecheaza nu-i separa fiindca femela sta si cloceste ouale si masculul ii aduce mancare.Bafta!

7 răspunsuri:
| SnowBella a răspuns:

La fel cum ti s-a spus si in raspunsul anterior, perusii tai n-o sa faca pui la comanda. Poate nu se plac sau e prea devreme pentru ei (nu se cunosc). La inceput s-ar putea sa se ignore unul pe celalalt, dar dupa s-ar putea sa observi ca se vor atasa foarte mult unul de celalalt. Oricum, daca se imperecheaza primele oua vor aparea abia dupa 10 zile, iar clocirea acestora va dura inca 19-23 de zile. Deci ai ce astepta...
P.S. In cuib trebuie sa le pui rumegus in cazul in care vor trebui sa depuna oua.

| Andr3 a răspuns:

Ca si oamenii si celelalte animale, ei nu vor face puii la comandalaughing) ppoate chiar nu vor face deloc pentru ca rareori se intampla ca niste papagali crescuti in captivitate(de amatori) sa faca pui.La crescatorii si la petshopuri ei sunt lasati femelele sunt lasate cateva zile cu mai multi masculi pentru a vedea ele singure de care "sunt atrase ".Si oricum in acea cutiuta ei doar depun ouale, nu le concep acolo

| AnonimKidd a răspuns:

In primul rand imperecherea se face prin gelozie(mai multi masculi la o femela).Si nu fac la comanda...Si cumva se pupa? se scarpina unul pe celalalt in cap? sau etc chestii de afectiune...

| George_Cherry_1995 explică (pentru AnonimKidd):

Da i-am vazut pupandu-se intr-o zi fetita l-a scarpinat pe baietel si apropo sunt un cuplu de 3 ani happy i-am primit de la cineva

| AnonimKidd a răspuns (pentru George_Cherry_1995):

Apropo : imperecherea se face intre 1 si 4 ani deci grabeste-te! Si daca se imperecheaza nu-i separa fiindca femela sta si cloceste ouale si masculul ii aduce mancare.Bafta!

| Shuka a răspuns:

Tu crezi ca ei fac pui la comanda? laughing Poate nu se plac unul pe celalalt..ai vazut vreun strop de afectiune intre ei? Mai asteapta si pune-le o casuta mica, inchisa, deoarece puii lor sunt foarte scumpi la vedere. Multa Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punele o cusca mica. sant secretosi cu viata de familie.nici puisorii nu ai voie sa-i vezi decat dupa ce vor creste.

| deadeutsa a răspuns:

Am auzit ca se imperecheaza numai daca sunt mai multi. Si eu am avut perusi vreo 2-3 perechi si la una dintre ele le-am pus cutiuta, care treabuie sa fie cu rumegus sau ceva moale, dar unul dintre ei a inceput sa manance de acolo si nici de cum nu s-a pus sa faca oua. Deci daca vrei sa ai pui de perus trebuie sa ai mai multi perusi sau mai multe perechi...nu mai stiu sigur cum era.