| George_Cherry_1995 a întrebat:

Am o pereche de perusi dar am mai cumparat o fetita. Dar baiatul este speriat de cea noua si se cam bat fetele intre ele + ca am pus cutiuta de facut oua, ce as putea sa fac sa nu se mai bata si sa faca oua?:S

Răspuns Câştigător
| ℓσνє a răspuns:

Ai facut o mare greseala ca ai mai cumparat o femela. Aproapo de ce ai mai luat una?
Acum asta e, daca ai luat-o.
Muta-i pe cei doi in alta colivie si pe cealalta las-o singura acolo, sau invers.
Bafta! :*
Funda?!happy

3 răspunsuri:
| Aηηy a răspuns:

In primul rand ca sa le pui cuibul trebuie sa stii exact ce varsta au perusii tai, trebuie sa aiba peste 1 an ambii pentru ca daca sunt mai mici ouale pot fi infertile, pot sa omoare puii sau sa nu ii hraneasca, nu sunt pregatiti mai exact. Foarte rau ai facut ca ai luat o femela, trebuia un mascul. Dar poti sa repari greseala daca ii cumperi noii venite o pereche. Iti dai seama daca ei sunt in perioda de imperechere dupa culoare ceromului, adica dupa culoarea narilor. Daca la mascul ceromul este albastru inchis si la femela este maro inseamna ca sunt in perioada de imperechere. Daca vrei sa ai pui de la ei trebuie sa ai grija in special de alimentatia lor. Pune-le ou fiert (10 minute sa il lasi la fiert) taiat in bucatele mici si amestecat cu pesmet (este bun pentru calciu, ouale vor avea coaja tare pentru o protectie mai buna a puiului), apa din abundenta(eventual sa le-o schimbi de 2-3 ori pe zi), os de sepia, fructe multe, salcie si nu in ultimul rand mei cu vitamine. happy Sper ca te-am ajutat.

| B3b3Bo55 a răspuns:

Pai ma gandesc ca fetele intre ele o sa se bata ceva timp dar pana la urma o sa se obishnuiasca thinking asa au facut si ai mei

| George_Cherry_1995 explică:

Si ti-au facut pui pana la urma?