| Alexandra552 a întrebat:

Am un motan in varsta de 10 luni.L-am castrat in februarie avand simptome ca este in calduri precum mirosul foarte urat al urinei. Au trecut aproape 3 luni si mirosul inca persista. Doctorul mi-a zis ca e posibil o luna sa mai aiba anumite simptome. Si nu stiu daca are o problema sau sa mai astept.

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Castrarea trebuia făcută înainte de 'acea' perioada.
Plus ca nu te aștepți ca urina sa-i miroase a trandafiri laughing

| Alexandra552 explică (pentru Catrice):

Castrarea trebuie facuta in momentul in care animalul intra in calduri ca doar nu il castrezi la 3 luni preventiv? Am specificat ca urina ii miroase exact ca inainte sa fie castrat ceea ce poate indica o problema sau un lucru normal de aceea am intrebat pentru ca nimeni din cunoscutii meu nu aceasta problema.

| Catrice a răspuns (pentru Alexandra552):

Și mie de ce medicul mi-a recomandat castrarea la vârsta de 6 luni?!
Ma rog, chestia e ca urina motanului miroase mai puternic, indiferent de anotimp/perioada. E pentru ca să-și marcheze teritoriul.

| Alexandra552 explică (pentru Catrice):

Si mie doctorul mi-a spus ca daca vreau il pot castra de la 4 luni doar ca castrarea la o varsta cat mai mica opreste dezvoltare, organele lui genitale nu se mai dezvolta cum trebuie ceea ce duce la pietre de rinichi, blocarea uretei. Indicat este cat mai tarziu. Nu are cum sa isi mai marcheze teritoriul avand in vedere ca este castrat. O perioada dupa castrarea da pana elimina toti "hormonii" din organism. Probabil ti a recomandat castrarea pornind de la varsta de 6 luni incolo?

| Catrice a răspuns (pentru Alexandra552):

Faza cu marcajul teritoriului tine de specie. Și pisicile fac asta frecandu-se de anumite suprafețe. De aceea o pisica, indiferent de sex, este speriata atunci când este în mediu străin.