| rWamo a întrebat:

Am un papagal Micul Alexander, l-am achizitionat de ieri si nu vrea sa manance sau sa bea apa.Are o cusca cu 4 bete si sat doar pe unul dintre ele si se mai cataara pe cusca.I-am pus niste arahide intre gratii si le-a spart putin cu ciocul si a mancat coaja. Daca vin langa colivia lui se sperie si se agata de gratii.Nu a baut nici apa de cand a venit aici.Ce credeti ca ar treebui sa fac?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

2 zile minim sa-l lasi in pace, sa nu te apropii de cusca sau altceva, eventual sa intri in camera dar sa nu te apropii de cusca. Prima 1-2-3 zile de obicei pasarile nu mnanaca din frica de noul mediu si pana se obisnuiesc in noua casa, deci n-ar trebui sa fie ceva gras, nu contribui la nivelul lui de stres apropindu-te de cusca pana nu vezi ca s-a mai acomodat.

| eckblume a răspuns:

Pune-i o oglinda sa nu se simta singur. Papagalii sunt fricosi si le ia ceva timp sa se obisnuiasca cu schimbarea mediului. Sa nu faci galagie sau miscari bruste altfel se va speria mereu de tine. O sa manance pana la urma, dar e important sa aiba o oglinda in colivie.

Răspuns utilizator avertizat
| Sketch2 a răspuns:

Daca il ai de o zi atunci asteapta sa se acomodeze. O sa inceapa sa manance si sa bea. Il lasi in pace vreo saptamana inainte sa te apropii de el. Nu faci miscari bruste pe langa el, trebuie sa aiba incredere in tine.

| veronika12346 a răspuns:

Este un loc nou si el inca nu s-a adaptat. Schimba-i apa la timp, dai mincare si el singur cand ii va fi foame va minca! Si eu am avut un papagal, care la inceput tot nu vroia sa se atinga de nimic si facea un haos in colivie incercind sa fuga de mine, dar dupa eram cei mai buni prieteni! Asa ca vorbeste cu el, sa se deprinda cu vocea ta si totul va fi bine!