| SashaS a întrebat:

O vecina mi-a adus ieri un porumbel mititel pe care l-a gasit ieri pe strada unde era mare ger. L-am bagat intr-o cusca de papagal, l-am infasat cu niste carpite si acum este ok. De mancat nu prea mananca dar deschide ciocul din cand in cand. Nu stiu ce sa-i dau de mancare deoarece paine inmuiata in apa nu vrea si nici mar. Mei nici atat. In rest face treaba mare.
Va rog sa ma ajutati sa ii gasesc ceva sa manance happy! Multumesc anticipat si

9 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Lasa-i o bucata de paine afara, nu cred ca le face bine painea proaspata. las-o putin sa se intareasca apoi o faci firimituri mai micute si-i dai. seminte de floarea soarelui, orz, mei, mazare, linte... cel putin asa zice aici -> http://www.animalutul.ro/......eilor/542/

| SashaS explică (pentru pbsolver):

Pai da i-am pus niste firimituri intr-o canita mica de mei si nu vrea deloc.

| pbsolver a răspuns (pentru SashaS):

Probabil ca e putin speriat, lasa-l sa se acomodeze, fa-i un pic de liniste, poate e speriat, blindeaza-l bine sa nu-i fie frig si singurel isi va reveni. o sa stea pe capu` tau pana in primavara deci e nevoit sa manance, forteaza-l un pic, ia mancarea cu o penseta si impinge-o in cioc, va incerca sa ciupeasca pentru a se apara si atunci il servesti calumea. daca nu functioneaza nici asa, mergi cu el la veterinar, (azi daca se poate) ia-ti 20 lei dupa tine si sa-i faca niste injectii ca sa nu te trezesti cu el cu ochii dati pe Bulgari

| SashaS explică (pentru pbsolver):

Cred ca voi merge cu el la veterinar happy Oricum mersi! Sa mai primesc raspunsuri si daca e iti dau funda :*

| manuel72 a răspuns:

Da-i niste graunte de borumb, daca nu vrea sa le manance baga-i-le fortat pe cioc.Nu pateste nimic, iar ca sa vezi cat a mancat pipaie-i gusa cu mana.

| SashaS explică (pentru manuel72):

Nu vrea sa manance, am incercat sa ii tin ciocul dar nu vrea sad

| manuel72 a răspuns (pentru SashaS):

Sigur ca nu vrea, de aia trebuie sa-l tii deschis fortat cand ii bagi mancare, apoi il lasi liber ca sa inghita.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Cred ca este speriat, dar sa nu excludem si riscul de boala. Du-te cu el la veterinar!

| Serree a răspuns:

Da-i grau sau paine farmitata daca e mic nu poate sa manace porumb sau alte minuni.