| Laura20035647 a întrebat:

Are rost sa imi iau un hamster? Parintii mei spun ca e inutil și nu are rost sa dea atâția bani.Eu as vrea sa am unul pentru ca e foarte drăgălaș și as putea sa ma joc cu el.Deci,merita? Cum as putea sa imi conving parintii? Hamsterul are un miros urat?

Răspuns Câştigător
| RobertFlorin1 a răspuns:

Ti-i poti convinge, nu e chiar foarte scump un hamster, insa...Necesita foarte multa ingrijire, vizite dese la veterinar, mancare, multa si nu doar ce gasesti prin magazine.Trebuie sa ai grija sa nu ii creasca unghiile, din asta il duci la veterinar, daca ii cresc, nu se mai poate hrani.Noaptea sunt foarte galagiosi,sunt animale nocturne,au nevoie de miscare,de cele mai multe ori se urca pe cusca,daca cusca are o roata unde pot alega,vor alerga acolo(tot ce iti spun,mi s-a intamplat si mie). Sunt animale dragalase,necesita multa iubire,nu sunt scumpe,dar costa ceva sa le poti ingriji,vizitele la medicul veterinar,mancarea,si cam atat.Ti-am zis cateva lucruri,le poti arata partintilor tai,e alegerea lor daca iti vor lua sau nu, daca nu vor, poti strange tu bani sa-ti cumperi unul, dar, gandeste-te la cat vei cheltui cu medicul veterinar, plus ca un hamster traieste 1-2 ani, rar 3.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Nu merita. Nu fac prea multe si si mor foarte repede.