| MariusZap a întrebat:

Astazi mi sa întamplat ceva foarte interesant.Eram in gradină să îmi ud cactusul si am găsit un puiuţ de vrabie cred.nu stiu cât timp are...habar nu am cum sa îl îngrijesc, numai din câte am văzut pe nat geo wild. Avea deja pene, ochii i erau deschişi însa era cam slabuţ abia se putea târâ săracul.Mi-a fost foarte milă de el chiar dacă ştiu ce lacomă e specia lui.De teamă că îl va mânca pisica vecinului am improvizat puţin.Am găsit un acvariu mare iar pe fundul acvariului am pus ziar.din câte am văzut la tv i-am făcut un cuib din beţişoare, iarbă, paie şi ca să stea lipite am pus puţină argilă si pământ umezit.Nu am idee cum să îl hrănesc pentru că nu vreau să i regurgitez mancarea...a mancat puţină păine umedă şi i-am dat în cantităţi mici ca să nu se înnece.Apă nu am văzut să bea, i-am pus într-un capac de flacon de 5 litri. Daca mă puteţi ajuta şi aş vrea să ştiu dacă am procedat corect.Vă rog dacă ştiţi ceva răspundeţi pentru că nu vreau ca puiul să moară.

Răspuns Câştigător
| iflirius a răspuns:

Bună! Încearcă să-i dai boabe mici de grâu, semințe, mălai înmuiat în apă etc. Dacă nu mănâncă singur dă-i cu o pipetă. Am auzit că trebuie hrănit la fiecare oră, sau chiar mai des cu câte puțin. Pasarile pot sa aiba microbi si paduchi, asa ca cel mai bine ar fi daca ai avea manusi atunci cand ridici pasarea de jos.Incearca sa faci rost de o cutie de carton. Cel mai bine ar fi daca ai avea la indemana o cutie de pantofi. Pune ca asternut un prosop pe care nu il mai folosesti sau o carpa. De ajuns ar fi daca ai mai pune si cateva fire de iarba sau frunze.Hraneste pasarea cate putin si lasa sa termine mancarea din gura pana sa o hranesti din nou, pentru a nu se ineca.Atunci cand puiul creste si da dovada ca se simte puternic si indeajuns de sanatos, poti sa il duci afara si sa il pui pe pamant, pentru a-si lua zborul. big grin

| MariusZap explică (pentru iflirius):

Multumesc mult.Acum stiu cum sa procedez daca mai gasesc un pui in afara cuibului.Din pacate am gasit puiul mort in dimineata asta.Totusi cred ca avea o boala sau slabiciune.Chiar imi pare rau de el insa am incercat macar sa i salvez viata.

5 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cauta rame sau insecte,ramele taiele cat de cat micute si dai-le cu penseta. Painea nu cred ca trebuia umezita ca se ineaca,cel mai bine uscata, dar deocamdata eu zic sa-i dai doar rame si insecte, pana incepe ea sa ciugule de pe jos. Apa, poti sa bagi un deget in ea si picatura cand cade sa-i cada in gura, pe gat.
Succes!

| NoNameInAction a răspuns:

Ai putea pune un link spre o imagine cu pasarica? daca nu e vrabie si i dai sa manance ceva gresit, ar putea muri.
Eu in locul tau i-as da paine inmuiata bine bine in apa si as asezao intr-un cuib improvizat dintr-un cosulet si hartii/paie pe creanga unui copac din apropriere. De cele mai multe ori e posibil ca puiul sa isi astepte parintii plecati in cautarea hranei sau puiul mare l-a dat jos pe cel mic sau din cauza vijeliilor si a ploilor e posibil ca puiul sa fi aruncat din cuib.

| AnonimulRo a răspuns:

Eu zic ca ai procedat cum trebuie, dar acvariul care l-ai folosit nu trebuie sa fie murdar sau altceva. Cred ca sti regula cu "Daca bei din sticla lui(este un exemplu) si apoi ii dai inapoi sa bea, tu i-ei microbii lui". Deci daca ai mai folosit undeva, curat-o.
Cat despre mancare este bun. De obicei pasarile mananca omizi, viermi si altele, dar accepta si carbohidrati.
Si pentru sanatatea lui, sa nu aiba microbi, sa pui putina apa intr-u vas sau ceva de genul si il lasi sa se spele.
Adica, "il lasi", nu intervi. Pasarile au un mod de a se spala balacindu-se cu aripile in apa. Iar apa sa nu-i pui multa ca sa se inece.
Si inca un lucru mai spun. Apa si mancarea sa i-o dai curata si nu scapata de pe jos.
Te salut!

| Inure a răspuns:

Eu am avut foarte multe vrabiute si indiferent cata grija am avut cu ele, tot au murit. Ele intra oarecum in depresie dupa familia lor si am stat cu ele si de "vorba" le-am lasat in balcon cu geamul deschis sa aude si celelalte vrabiute, dar nimic. In rest am procedat cam ca si tine, dar i-am dat apa cu pipeta si ar trebui sa o mangai cand faci asta.