| JoleneSth20 a întrebat:

HELP!
Bună! Am găsit acum o oră o pisică mică, dar extrem de slăbită.
Am hrănit-o puţin cu lapte (cu seringa), însă nu știu ce să îi fac. O mai hrănesc, o mai las așa? E foarte slăbită. Nu știu cum ar trebui să o îngrijesc, nu știu ce ar trebui să îi fac. Acum am pus-o bine într-o cutie, stă nemișcată.
Îmi daţi un sfat? La veterinar nu o pot duce fiindcă sunt într-un sat departe de oraș.
Vă rog din suflet, mi se rupe inima știind că nu pot să-i fac nimic.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ține-o la căldură (pune sticle cu apă caldă (~ 35 grade) pe lângă ea; ai grijă să bea apă și să mănânce.
Dacă e mică-mică, nu are nici reflexul de defecare și urinare format - va trebui s-o mângâi cu o cârpă umezită cu apă călduță în zona fundului, până face tot ce are de făcut.
Va trebui și s-o deparazitezi - mergi la o farmacie veterinară, o să-ți dea ei ce trebuie.
Baftă!

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Daca a mancat putin e bine, nu poate deodata sa manance mult, daca spui ca e foarte slabita.
Incearca si mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apelează la cineva sau dacă vrei pisoi, du-te la veterinar.

| Mirris a răspuns:

Ai vreo pisica care a fatat de curand? Daca da incearca sa o strecori printre ceilalti puiuti.Eu am doua pisici si accepta orice pui. Daca nu, incearca la un veterinar.El va stii cum sa procedeze.Succes

| JoleneSth20 explică (pentru Mirris):

Da, am... Doar că e incapabil de a se mișca. Probabil e prea slăbit sau chiar nu știu cauza fiindcă nu e rănit deloc.

| Mirris a răspuns (pentru JoleneSth20):

Atunci incearca sa l hranesti cu seringa pana isi revine cat de cat apoi incearca sa il pui la pisica din nou.

| JoleneSth20 explică (pentru Mirris):

A murit...
Mulțumesc oricum de sfaturi!
sad

| Mirris a răspuns (pentru JoleneSth20):

Saracutul...

| Ivy86 a răspuns:

Ține-o la cald și mai hrănește-o din când în când cu seringa (dar nu exagera). Încearcă sa vezi dacă o accepta o alta pisica, uneori funcționează.
Nu prea ai ce face, și nu te necăji, dacă are zile va trai.