| Krsz a întrebat:

Azi am primit o broscuta testoasa de vreo 5 cm lungime. am incercat sa ii amenajez un acvariu cu o portiune de uscat si restul apa, niste pietricele, dar vreau sa stiu daca aveti idee de ce mai trebuie pus intr-un acvariu, cam cat trebuie el sa fie de spatios si de inalt, cam cate apa trebuie sa aiba(adancime)?

Răspuns Câştigător
| Funditza88 a răspuns:

Daca le-ai pus insula este foarte bine dar ai facut o greseala imensa pentru faptul ca ai cumparat doar unul, daca nu cumperi inca unul curand se poate imbolnavi si in cele din urma sa moara.Stiu din propia experienta.Cand am cumparat, am luat doua, iar vecina mea imi spunea ca testoasa ei e bolnava si ca nu mai poate sa se ocupe de ea, si ne-a dat-o noua.Cum a venit s-a si inveselit.Cat despre acvariu, punele un fel de aparat care sa le pastreze temperatura optima sa nu raceasca.Apa nu trebuie sa fie foarte adanca.A mea nu este, acvariul este destul de maricel si are inaltime maxim 10 cm. Punele pe insula un palmier, va arata foarte frumos.Iar seara, pe insula, cand vei achizitiona inca una(daca o faci) vei avea surpriza sa le vezi una peste alta eu aveam unul mare, mijlociu si una mica ( mai cadeau cateodata). Si cam atat le terebuie : sa le schimbi apa zilnic, o data pe luna scoatele pe pamant sau pe iarba daca stai la casa (ai grija sa nu le pierzi). Sa fi foarte atent ca poate face o boala la marginea guritei se trateaza usor fara veterinar.O mai hranesti si cu carne cfruda caci sunt carnivore. Vei mai observa ca fac un fel de crusta pe carapace sa incerci sa o iei asa se regenereaza. Sper ca te-am ajutat cu mica mea poveste. happy

| ioanax2004 a răspuns (pentru Funditza88):

Cum sa puna palmier? Acvariul nu e cat casa.

4 răspunsuri:
| xeon a răspuns:

Poti sa pui si un filtru pentru apahappy si aerisire, si sa ii pui si un nufar, daca este destul de mare acvariuwhistling

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Nu ma pricep la broscute dar stiu ca ii trebuie nu filtru mic pentru apa, un incalzitor mic tot pentru apa, lumina, calciu special etc.

| ana305 a răspuns:

Am avut si eu o data si i-am pus un pod, alge, adancimea cat atunci cand iese pe pod sa nu fie apa...