| Lowraaa a întrebat:

Buna happy acum cateva saptamani am gasit mai multi pisici abandonati langa o ghena de gunoi din apropiere. Pareau foarte mici, o luna maxim. Le-am adus mancare si am zis ca ma intorc de dimineata sa vad daca pot sa iau cativa acasa. Cand m-am intors mai erau doar doua pisici (din patru). Eu am luat acasa una si un prieten pe cealalta. I-am luat litiera, mancare, jucarii, am dus-o la o clinica veterinara pentru vaccinare, iar de atunci am inceput sa leg o mica prietenie cu pisicuta. Acum o saptamana am observat ca pisica nu mai mananca si nu mai bea apa, pana seara a inceput sa faca diaree si sa vomite. A doua zi am dus-o la o clinica veterinara, unde i-au fost facute un control, cateva injectii si mi-a spus ca a fost o viroza si ca a primit multe pisici zilele astea cu exact aceleasi simptome. Am adus pisica acasa, am avut grija de ea dar cand si-a revenit a inceput sa fie foarte agresiva. Si-a ridicat coada, s-a infoiat si a inceput sa ma atace cu coltii si gherutele. Nu e o pisica foarte mare asa ca muscaturile ei nu imi perforeaza pielea si nici nu dor foarte tare, dar mi se rupe sufletul cand vad schimbarile bruste din comportamentul ei. Nu ma ataca doar pe mine, sare la alti oameni si mai ales sare la caini si isi pune in pericol viata.
Daca aveti exeriente cu pisici agresive si stiti cum as putea sa imbunatatesc relatia cu ea sau cum sa o fac sa fiu putin mai docila as fi foarte recunoscatoare. Am ajuns sa ma atasez foarte mult de Eva si nu stiu ce as face daca as afla ca a patit ceva din cauza ca nu am stiu cum sa ma ocup de comportamentul ei diferit.

10 răspunsuri:
| Lowraaa explică:

Este posibil ca si ceilalti doi sa fi fost luati de cineva. Erau 2 pisioi si 2 pisici, deci probabil au luat doar pisoii pentru ca nu necesita sterilizare iar costurile ingrijirii pisoilor sunt mult mai mici comparate cu cele pentru pisici.

| xXVranceaXx a răspuns:

Cheama un antrenator de pisici, dar o sa te coste mult. Daca vrei fara costuri, incearca sa-o faci cat mai confortabila. Mangai-o discret. Nu tipa la ea. Sper ca te-am ajutat! ✓★✓

| Lowraaa explică (pentru xXVranceaXx):

Sa sti ca ma uitam mai demult la televizor, nu mai stiu pe ce program, la pisici cu probleme si oameni care chiar stiu sa isi faca treaba si le calmeaza instant. As vrea sa am si eu abilitatea asta. Oricum incerc sa o iau cat mai usor cu pisica, sa nu o stresez nicicum si sa o ating doar cand vine ea la mine sa fie rasfațata. Singura data cand tip la ea e atunci cand se urca pe masa si incerc sa o dezvaț de obiceiul asta pentru ca oricat de curata ar fi, tot nu accept sa stea pe masa si sa lase par peste tot.

| Vikaa a răspuns:

Sterilizeaz-o de urgenta, prin sterilizare o vei domolii si va fi mai blanda cu tine si eviti sa nu mai faca alti amarati, probabil e si putin speriata, dar isi va revenii, dar depinde cat de mare este si cam la ce varsta o apreciezi tu sau veterinarul.

| Lowraaa explică (pentru Vikaa):

Problema cu sterilizare este ca nu se face pana la 7 luni. Iar pisica mea abia de are 3 luni. Mai am putin de asteptat pana sa o sterilizez.

| Vikaa a răspuns (pentru Lowraaa):

Am sterilizat pui de pisica si la 4 luni, pana la 7 luni se pot intampla multe, poate fugii pe geam si sa se imperecheze cu un motan, sunt destule cazuri cu pisicute ''minore'', adica puiete care au ramas gestante la 6 luni.Acuma faci cum crezi.

| RAY a răspuns:

Din ce stiu eu pisicile crescute de mici de catre om sunt mai sociabile decat vagaboandele de pe strada, poate ea doar se joaca cu tine, nu cred ca te ataca la propiu, poate o enervezi, o sacai nu o lasi in pace

| xXVranceaXx a răspuns (pentru Lowraaa):

Stiu despre ce vorbesti, programul era pe Animal Planet. Poate poti invata ceva de acolo! Pace!

| Lowraaa explică (pentru RAY):

Am avut cateva pisici de-a lungul timpului si stiu diferenta intre o pisica care se joaca cu tine si una care ataca. Sa explic putin ultima oara cand a vrut sa ma atace: m-a trezic ca voia sa ii dau de mancare, i-am pus sa manance, iar dupa ce a mancat a venit direct la picioarele mele si a inceput sa scoata un marait foarte ciudat, am vrut sa pun mana pe ea si m-am aplecat spre ea. Atunci a inceput sa hâsâie si sa scuipe, si-a infoiat coada si a inceput sa vina mai mult spre mine cu corpul intr-o pozitie laterala, defensiva probabil. Nu stiu ce poate sa ii declanseze starea asta. O hranesc cu mancare obisnuita de pisici, nu fac nicio miscare brusca pe langa ea si incerc foarte mult sa pastrez distanta si sa interactionez cu ea doar cand vrea ea. Tin sa precizez ca face asa doar in anumite momente si nu stiu de la ce porneste totul. Dupa ce plec din camera vine dupa mine si toarce si se freaca de picioarele mele, exact ca o pisica fara nicio problema.

| RAY a răspuns (pentru Lowraaa):

Si eu am avut, iubesc pisicile, dar mereu i dateam libertatea sa faca ce vrea ea