| catelusportocaliu a întrebat:

Buna,acum cateva zile am cumparat un catel are 2 ani este mare dar mananca pui, cum sa il dezvat sa nu mai manance?

2 răspunsuri:
| Admunssen a răspuns:

La 2 ani este destul de greu sa-l dezveti de asta. Iti trebuie multa rabdare si timp. Asa cum spune Mihai George, mergi cu el printre pui si in prezenta lor da-i hrana care ii place cel mai mult. Salam probabil big grin Nu pe saturate si nici in alte conditii. Supravegheaza-l atent si daca are tendinta sau daca chiar ataca un pui, ii aplici o mica corectie care nu ar trebui sa fie asemeni unei mangaieri. Dar nici fatala!

| MihaiGeorge12 a răspuns:

E destul de simplu. Pui lesa pe el si lasi pui/puii prin apropiere. De cate ori observi ca il/ii urmareste cu privirea „de vanator" sau se repede la el/ei, smucesti lesa si il pui in pozitia sezi. Trebuie sa te impui cu fermitate, dar fara manie. Atitudinea ta trebuie sa fie calma. Cainele trebuie sa fie atent la tine, nu la pui.