| ThomasEduard a întrebat:

Acum cateva zile mi-am luat un papagal numit micul alexander, are 3 luni cred ca aaa mi-a zis omul de unde l-am luat, si nu pot sa imi dau seama daca e baiat sau fata.M-am uitat la inelul de pe gat si nu am vazut negru. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| kysu a răspuns:

La implinirea varstei de 2-3 ani, Micul Alexander isi atinge maturitatea sexuala si naparleste formandu-si astfel penajul adult. Astefl, incepand cu aceasta varsta masculul va prezenta un "guler" colorat (in functie de subspectie). Femela este lipsita de acest guler sau gulerul este de abia ghicit. Sper ca te-am putut ajuta

| ThomasEduard explică (pentru kysu):

Iti multumesc foarte mult.Si daca e pui nu ii apare nimic la,, guler"?

| ThomasEduard explică (pentru kysu):

Multumesc mult.Si daca e pui de 3 luni nu apare nimic la guler?

5 răspunsuri:
| patrik986 a răspuns:

Dupa nari (deasupra ciocului) iti dai seama daca e baiat sau fata, albastru intens la masculul adult si in beige ciocolatiu la femela., daca sunt pui narile (aflate in aceeasi zona carnoasa de deasupra ciocului) sunt colorate in roz la mascul si albe la femela.

| ThomasEduard explică (pentru patrik986):

Multumesc mult.Si daca eascul are roz inchis sau roz spre alb

| ThomasEduard explică (pentru patrik986):

Multumesc mult.Si daca e mascul atunci carnea de deasupra nasului e roz spre alb? sau roz inchis?