| norri a întrebat:

Buna!

Acum o luna am adoptat de pe strada o pisicuta tigrata, de vreo 6 luni, cam asa. Este vaccinata si deparazitata, desigur.

Acasa mai am o pisica adulta, neagra, dar ea nu prea a socializat cu alte pisici decat 2 luni din viata ei.

Am cautat pe net cum sa imprietenesc 2 pisici, si am facut tot ce se poate, dar pisica adulta scuipa si maraie incontinuare. dar parca fara intentie sa o atace. mai mult fuge de ea si nu stiu cum e posibil.

Pot spune ca ii e frica de pisicuta, deoarece, ieri, am lasat usa deschisa din greseala in camera unde sta pisicuta, si ea dornica sa exploreze casa, s-a dus la parter si a dat de pisica adulta. Aceasta a inceput sa scuipe si sa maraie la ea, dar nu a atacat-o, ci mai mult a fugit.

Va rog sa ma ajutati, eu nu stiu cum sa procedez ca ele sa se imprieteneasca si ca pisica adulta sa aiba si ea o prietena cu care sa se joace.

pisicuta este jucausa si prietenoasa iar pisica adulta nu e asa afectuoasa cum e ea, si e putin agresiva

2 răspunsuri:
| PsyhoChild a răspuns:

Daca sunt ambele femele este mai greu pana se obisnuiesc una cu alta. Daca una este femela iar alta mascul tinele in aceeasi camera pentru a se obisnui mai repede.Si eu am patit aceeasi situatie dar dupa un timp or sa se joace una cu alta

| norri explică (pentru PsyhoChild):

Sunt amandoua femele