| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am cumparat un perus de la petshop, este pui, mi s-a spus că nu are mai mult de 6 luni. Stie cineva sfaturi pentru a-l face sa se obișnuiască cu mine, este foarte speriat si nu mananca?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

II trebuie un timp pana se se acomodeze insa am o prietena are 4 acum si vorbeste cu ei sa stii ca ei inteleg.
Incearca sa vorbesti cu el.

| Damica a răspuns:

Buna, durează destul până se acomodează cu noul loc.
In primul rand pune cușca la perete, sau acoperă partea din spatele cuștii cu ceva, așa o să se simtă el în siguranță.
Nu te apropia sau baga mâna în cușcă, numai atunci când îi dai de mâncare, dar și atunci cu gesturi fine, sa nu se sperie.
Vorbești calm de la distanță, nu lăsa tv-ul pe sunet tare.
Daca tot refuză mâncarea, încearcă să îi dai altceva.
Trebuie multa răbdare și implicare și cu timpul o să aibă încredere în tine, dar merită pe deplin!