| Roxii26 a întrebat:

Am gasit azi un pui de vrabiuta, slabit, abia respira. L-am luat in casa, i-am dat putina apa si acum si-a mai revenit, dar piuie incontinuu si nu mananca nimic. Pur si simplu nu deschide ciocul sa manance. Ce sa ii dau sa manance si mai ales cum sa il fac sa manance?

21 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am incercat si eu sa salvez un pui de vrabie, dar a fost prea mic si nu a rezistat pana a doua zi. In schimb am reusit sa salvez un pui de porumbel care cazuse din cuib si nu stia sa zboare. Porumbelul manca mei si malai cu apa.
Cu puiul de vrabie...nu cred ca ai sanse.Din pacate!

| Roxii26 explică (pentru Elianna):

Asa e. Din pacate nici al meu nu a rezistat. Ieri a murit. Ii bagasem seara pe gat ceva mancare, dar dimineata urmatoare cand am vrut sa-i dau sa manance s-a blegit brusc si dupa ce m-am chinuit vreo 4 ore cu el a murit sad

| AnonimKidd a răspuns:

Pai e vara. Ai muste in casa. Pune pliciul pe ele, apoi le ei cu penseta si i le dai. Am vazut la televizor ca asa hranea cineva un pui tot de vrabiuta sau nu stiu randunica. thinking Apa cu pipeta e o idee buna.

| OnuOnulică a răspuns:

El e obisnuit sa il hranesca mama lui.

| Athée a răspuns:

E micut, stiu ca iti e mila de el, dar daca gasesti un cuib, lasa-l in el. Are nevoie de mamica lui, ii poti da piermisori, drau, paine, dar nu garantez ca va manca.

| Roxii26 explică (pentru Athée):

Da, din pacate nu a rezistat fara mamica lui sad Si eu tot asa as fi vrut, sa il las in cuib, dar el a fost adus de o pisica la mine in curte, nu stiu unde era cuibul. sad Acum oricum e prea tarziu, era prea mic sa reziste si cred ca era si bolnavior ca scotea un sunet ca un harait cand respira.

| Athée a răspuns (pentru Roxii26):

Bietul de el...tu ai facut tot ce se putea.

| Roxii26 explică (pentru Athée):

Stiu, dar tot imi pare rau de el sad

| SparkleO a răspuns (pentru Roxii26):

Dumnezeu sa-l ierte!

| Athée a răspuns:

Esti o scumpa ca ai grija de el.

| OnlyTheScript a răspuns:

Nu prea cred ca poti din moment ce e un simplu "pui", el are nevoie de mamica luiwinking dar e de apreciat faptul ca nu ai dat cu piciorul in el ci l-ai luat si l-ai ingrijit, BRAVO happy

| Roxii26 explică (pentru OnlyTheScript):

Nu il pot lasa sa moara, mai ales dupa felul in care l-am gasit, mi s-a facut pielea de gaina. Initial a fost salvat de o. pisica! Deci daca pisica l-a salvat, cum pot eu sa-l las sa moara?

| SparkleO a răspuns (pentru Roxii26):

Salut.
nu prea cred ca pisica l-a salvat.
cred ca era felul principal la cina.
ciocul se deschide cu degetele.
eu presam pe laterale, pana ceda pasarea.
nu brutal, usor.

| Roxii26 explică (pentru SparkleO):

Nu era felul principal. l-a adus la mine in curte in gura cu grija fara sa-l raneasca, nu are nici o zgarietura. Il lasase jos si miauna si se tot uita la pui si cand l-am luat a tacut din gura si a plecat. Nici eu n-am mai vazut asa ceva. deci mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut. Daca era cina ei nu mai statea sa se uite si nu-l aducea fara sa-l raneasca.

In fine. sa revenim. I-am inmuiat putina mancare de pisici(am gasit pe net informatii cum ca ar manca asa ceva) si i-am dat cu siringa fortat. I-am deschis ciocul si a mancat pana la urma. Acum s-a bagat la somn, motzaie. Sa speram ca va fi bine. Multumesc de informatii! O seara buna!

| SparkleO a răspuns:

Salut.

daca zici ca e pui, inseamna ca e tanar, si nu stie.
asculta-ma, ca am experienta. am hranit o multime de pui de pasare. am incercat si sa-i invat sa zboare...
apa ii bagi pe gat cu pipeta.
sfatul meu e sa-i pui putina paine pe limba, apoi sa-i dai apa, ca singur nu poate inghiti. fa-i rost de niste insecte... lacuste, sau mai stiu eu, viermi, rame, omizi, rupe-le si la fel, cu apa pe gat in jos...

e scarbos, dar ce sa-i faci? ai grija sa stea la caldura, si sa nu-i uzi rau penele sad

| Roxii26 explică (pentru SparkleO):

Pai aia e problema, ca nu deschide deloc ciocul ca sa ii bag mancarea pe gat. Nu stiu cum sa ii deschid ciocul ca sa il hranesc, zici ca e lipit cu super glue laughing Am incercat sa-i dau si cu penseta o furnica, deci iti dai seama cum am ajuns. laughing

| ѕოiℓ a răspuns:

Iti spun ceva? Dar nu te supara.
Du-te la un magazin pescaresc si cumpara rame, si ii le bagi pe cioc.

| SparkleO a răspuns (pentru ѕოiℓ):

Sa. sunt bune si ramele, dar nu i le da intregi, ca nu le poate inghiti. trebuie taiate...

| Deaconu_Alexandru_1996 a răspuns:

Mi s-a intamplat aceelasi lucru. dar i-am dat niste pastile apoi a mancat.

| sinziana14 a răspuns:

Ori cu pastile, ori iei o seringa si ii dai acul jos si pui mancare lichida in serina si ii dai fortat sa manance