| PurpleDrink a întrebat:

Am gasit o pisica pe strada si am luat-o acasa, am cautat-o de purici si de capusei si am gasit cateva capuse, le-am omorat, si acumvreau sa-i fac baita sa scap de praful din blanita ei. E bun sapunul de casa? Am citit undeva ca la caini omoara puricii si alte bacterii, dar n-am gasit nimic de pisici.

Am fost la un petshop, dar era inchis si la venerinar nu pot sa ma duc ca e prea departe...

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Si cum ai omorat tu capusele?

| PurpleDrink explică (pentru JohnnyBi):

Nu stiu, matusa mea le-a omorat rolling on the floor.

| JohnnyBi a răspuns (pentru PurpleDrink):

Capusa se poate regenera complet daca lasi varful in piele. si ala e foarte greu sa il scoti. de aceea intreb

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna.
Capusele trebuie sa le omoare cineva cu experienta (adica veterinarul) deoarece le ramane varful in piele, nu trebuie sa le scoti cu mana.
Sapunul de casa nu ajuta cu nimic, din contra, poate irita pielea si provoca caderea parului. Trebuie sa ii cumperi sampon special pentru pisici.
Si pipete pentru purici, capuse si alti paraziti.
Si neaparat deparazitata, vaccinata si sterilizata. Succes!

| Yssy12 a răspuns:

Pai cand e petshopul deschis, cumpara-i urmatoarele lucruri :
- pastiluta de deparazitat intern
- solutie de deparazitat extern
- sampon contra puricilor.
Eu am scapat motanul meu intr-o luna de purici. Bafta laughing

| stargazer a răspuns:

Nu stiu daca sapunul de casa te ajuta prea mult...iar daca stai la tara exista riscul sa ia alte capuse, sau purici, sai paduchi. Mai bine da-o cu o solutie antiparazitara care sa si previna noile infestatii. Sunt niste solutii ceva mai scumpe, dar care au efect de pana la 8 saptamani si nu mai ai treaba. Asta e foarte buna, de ex http://www.veterinara.ro/......vocate-Cat