| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Buna!
Am gasit un caine langa casa mea, mi-a fost mila sa il las afara asa ca parintii mi-au dat voie sa il pastrez.
Este foarte mic nu si-a deschis ochii inca si il am cam de 5 zile si nu prea stiu cum sa il ingrijesc.
De pilda cum sa stiu daca e bolnav sau cand sa i dau lapte sa bea chesti de genul acesta.

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ține-l sub observație, dă-i lapte cum poți, și mâine este bine să-l duci la un veterinar pentru un control medical și să te învețe ce să faci mai departe cu el.
Numai bine.
Pa, pa.

8 răspunsuri:
| AnonimKidd a răspuns:

Buna. Hraneste-l in continuare cu laptic. Daca nu vrei sa te duci pana la veterinar cauta un ghid pe internet despre ingrijirea puilor de caine nou nascuti. Este foarte frumos gestul pe care l-ai facut.

| Flory200 a răspuns:

Nu te ingrijora! O vizita la veterinar nu ar strica. Poate chiar cand l-ai gasit tu s-a nascutpuppy dog eyes. Cine stie? happyOfera-i caldura si nu e impacienta daca nu poate sa manance.

| NevastuicAaA a răspuns:

Tot ce trebuie sa faci este sa ii dai de mancare si sa il ti la cald.
Mancare trebuie sa ii dai de fiecare data cand plange, dar daca refuza nu il forta.Pana cand mai creste il hranesti cu seringa.Verifica laptele, sa nu fie acru.
Cand mai creste ii cumperi tetina si o pui la o sticla pentru a putea sa il hranesti mai usor sau un biberon intreg.(tetina sa fie cat mai mica)

La 6 saptamani are nevoie de primul vaccin.(daca vrei sa il cresti sanatos, dar traieste si fara)

Daca nu are ochi nu cred ca are o saptamana.

Pentru informatii pentru vaccinuri :

http://animale.acasa.ro/caini-77/vaccinuri-obligatorii-la-catei-138331.html

| untu a răspuns:

Foarte bine faci! Dar puiul asta este abandonat de curand! Dar daca stati la casa, va trebui sa cautati in imprejurimi si sa intrebati la vecini, sa vorbiti frumos si amabil, sa aflati cine sau care vecin are o catea care a fatat cat mai curand. Daca ati aflat care e vecinul, mergeti acolo si vorbiti frumos cu vecinul sa-l lasa puiul linga mama lui ca sa-l alapteze timp de 2-3 saptamani si apoi veniti sa-l luati puiul acasa si sa-l ingrijiti mai departe. Sa dai lapte intr-o strachina, mai ales paine inmuiata in lapte, puiul va manca singur tot! Daca nu ati aflat, mergeti la medicul veterinar sa verificati daca puiul este bolnav sau nu, el va da sfaturi si recomandari! Dar daca nu e bolnav si v-a trebui sa hraniti cu laptele intr-o seringa si sa-l bagi in gura usor sa nu inece pana sa se satura! Repeta operatia timp de 2 saptamani pana ce va putea sa se hraneasca singur, macar sa lipaie laptele! ma bucur ca iubesti cainele, cand va creste mare va fi recunoascator toata viata si va sta linga tine si va merge cu tine oriunde! BAFTA!

| MegamortX a răspuns:

Eu zic să mergi cu el la veterinar. El o să-ţi arate cum să-l hrăneşti şi ce să faci cu el...

| Dheutsik a răspuns:

Buna! Incearca sa ii dai lapte cu biberonul, sau sa inmoi o bucata de vata in lapte si sa o pui la gura.Ai grija sa il speli cu niste servetele inmuiate in apa calduta,fara sapun,sampon sau alte chestii de genul asta, pentru ca este mic. Dupa ce deschide ochii, o sa lacrimeze si o sa aiba acele "udori", sau nu stiu cum se cheama, care apar la ochi.Trebuie sa ii stergi ochii si sa ai grija sa nu ii fie frig. Fundita?

| bosss45 a răspuns:

Si mie mi-ar fi mila de un caine dar trebuie sa-l duci la un cabinet medical maine
acum du-te si ii da lapte
la fiecare ora vezi daca misca ceva adica daca misca laba coada etc
in fiecare ora nopatra scoala-te din 2 in 2 ore sivezi daca misca ok succes pa pa
pa

| SuperMary12345 a răspuns:

In primul rând, du-te cu catelusul tau la un medic veterinar.El iti va spune totul